OECD: Európának fel kell gyorsítania az oltások bevezetését

297
COVID19-vakcina
COVID19-vakcina

A kormányoknak fel kell gyorsítaniuk a koronavírus elleni oltási programokat a gazdaság fellendítése érdekében – erre hívta fel az OECD. Ha ez sikerül, akkor gyorsabb lesz a COVID19 járvány után az újraindítás és gazdasági felépülés.

A kormányközi gazdasági csoport felülvizsgált növekedési előrejelzései azonban figyelmeztetést jelentettek Európának: miszerint a lassú oltóanyag-bevezetés a gazdaság visszafogását fenyegeti.

keddi jelentésében az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) előrejelzései globális növekedés 5,6% 2021-emelkedés 1% -hoz képest a becsült decemberben.

De az eurózóna számára a növekedés várható növekedése lényegesen kisebb: csupán 3,9% (a decemberi 3,6% -os becsléshez képest), miután az európai GDP 2020-ban 6,8% -kal csökkent.

„A legjobb gazdaságpolitika az oltás”

A világjárvány előtti időkhöz képest az OECD szerint 36 többnyire gazdag országban közel 10 millióval több ember munkanélküli most.

Laurence Boone, a párizsi csoport vezető közgazdásza szerint a gazdasági fellendülés összefügg az ország népességének oltási sebességével.

“A legjobb gazdaságpolitika manapság az, hogy többet és gyorsabban beoltanak. Ha háborúban állunk a vírus ellen, akkor háborús erőforrásokat kell adnunk magunknak az oltás előállításához és terjesztéséhez” – mondta az Euronews-nak.

“Azt látjuk, hogy amikor olyan országban vagyunk, mint Izrael, amely sokat embert beoltott, akkor a mozgáskorlátozásokat feloldották. A gazdasági tevékenység villámgyorsan felszáll. Mint ahogy, hogy az Egyesült Államol és az Egyesült Királyság esetében “- folytatta.

Március 8-ig legalább egy vakcinaadagot kapott Izraelben a lakosság közel 58% -a, az Egyesült Államokban 18% -a, az Egyesült Királyságban pedig 33% -a. Szemben a németországi alig több mint 6% -kal és Franciaországban a 6% -kal. B ár az utóbbi országok tartalékokat tartottak fenn a második oltáshoz.

Forrás: Globális oltások száma- Euronews

“Európában elkéstünk. Nem csak nem termelünk eleget, de ráadásul még az Európában lévő adagokkal sem használjuk fel elég gyorsan. Abszolút háborús alapokra kell lépnünk” – Laurence Boone .

Lassú az oltóanyagok felhasználása is

A Bizottságot – amely koordinálta az EU oltási stratégiáját, megkötve a szerződéseket a gyógyszeripari vállalatokat a 27 tagállam ellátása érdekében – erősen bírálták a vakcina lassú bevezetése miatt. Ezt január elején a Pfizer / BioNTech és az AstraZeneca / Oxfordi Egyetem késedelmek bejelentésével egészítették ki.

De az egyes országokat azzal is vádolták, hogy lassan használják fel a kapott oltóadagokat a dobozokból és hűtőkből az emberek oltására.

Franciaországban – ahol az OECD központja található -, a kormány hangsúlyozza, hogy az oltóanyag bevezetése végre felgyorsult. De bizonyíték van arra, hogy sok kapott dózist nem használtak fel. A február végéig kapott 1,6 millió AstraZeneca adagból csak 275 000-et adtak be.

Olaszország kedden jelentette be az ellátás növelésének tervét, a júliusi Sputnik V vakcina gyártásával. Ez lesz az első olyan uniós ország, amely az orosz vakcinát gyártja, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) még felülvizsgál.