Március 29-én kezdődik a brexit, vagyis Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból. A brit kormány akkor aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét.
A cikkely kétévi időtávlatot szab meg a feltételekről szóló tárgyalásokra. Theresa May kormányfő várhatóan aznap a londoni alsóházban hivatalosan is bejelenti, hogy elindult a kilépési folyamat.
Az értesítés elküldése után 4-6 héttel pedig várhatóan EU-csúcstalálkozót tartanak.
A felsőház elnöke Lord Fowler ismertette a dolog jogi hátterét: hogy milyen törvény alapján látta el kézjegyével és emelte törvényerőre II. Erzsébet királynő a parlament által adott Brexit-felhatalmazást a múlt héten, megnyomva ezzel a kilépés indítógombját.
Az Európai Tanács elnöke közölte, az uniós intézmények készek két napon belül reagálni, miután megkapták a hivatalos értesítést Londontól:
“Időben értesültünk mindenről. Készen állunk a tárgyalások megkezdésére, várjuk a levelet, most már tudjuk, hogy március 29-én fog érkezni. Minden készen áll – mondta a Bizottság szóvivője, Margaritisz Szkínász.
Az 50. cikkely által megszabott tárgyalási időszak alapján a szigetország tagsága 2019 tavaszán érhet véget. Kivéve, ha a felek nem állapodnak meg az egész folyamat meghosszabbításáról, ebbe viszont az összes tagállamnak bele kell egyeznie.
Ha még nem csatlakoztál közösségi oldalunkhoz,
akkor itt teheted meg!