A lyoni Fényünnep 3-4 millió látogatót vonz évente. Az ország egyik legnagyobb kulturális rendezvénye, a “Fényfesztivál” decemberben. Látványos táncok, akrobatika, egyedi megvilágítási innovációk. a rendezvény mára több tucatnyi installációval büszkélkedhet, és a város legszebb épületeinek serege tündököl az éjszakában.
A kezdeti, 1600-as évekbeli vidéki vallasi hagyományból a Fényünnep egy élvonalbeli városi dizájn, innovációs és művészeti fesztivállá alakult. 1643-ban szűnt meg a pestis járványa a városban. A városi tanácsosok beleegyeztek abba, hogy fizetnek, tisztelegnek Máriának, ha a várost megmentette.
1852-ben a Bazilika mellé állították a Szűz Mária szobrát. Lyon lakói ebben az időben gyertyákkal emlékeznek meg az ablakukban.
Lyoni Fényfesztivál napjainkban
Évente négy napon keresztül a szabadtéren tervezők, szobrászok, építészek, videokészítők, grafikusok és világítástechnikai szakemberek rendszeresen építenek művészeti alkotásokat. Ebben az évben 70 bemutató van, legtöbbjük az Óvárosban zajlik.
“Ez itt előttünk a Luminex, mi így hívjuk – mutat egy izzókkal beborított hirdetőoszlopnak kinéző dologra Philippe Morvan, művész – A hengerre 364 izzót erősítettünk fel. Nagyjából 3 ezer méter vezetéket és ezer csatlakozót építettünk bele.
A város római kori amfiteátrumában Damien Fontaine egy látványos installációt alkotott. Igazi lovak is a részei, őket világító textillel öltöztették fel.
“Ez a hely tele van történelemmel – mondja az alkotó – A műsorunk egy hindu legendán alapul, amely szerint ez a Balaha nevű ló megijedt a sárkánytól, amely egy másik csillagképből jött, elmenekült az égboltról, és a fényével járja be a földet. Egy egykori selyemszövő mester fejlesztette ki tíz éve ezt az anyagot, ami mintha textil lenne, de üvegszálat szövünk bele. Nagyon egyedi eljárás. Az újítás most az benne, hogy egy lovat öltöztetünk fel vele. Ez egy világpremier.
A holland Mr Beam nevű cég “Dobj be egy érmét” című installációja egy kultikus karakterekkel benépesített élénk történetté alakítja a közteret.
-“Igazából a számítógépes játékok előtt tisztelgünk – mesél a koncepcióról az egyik tervező, Mehdi Assem. – Mind ezeken nőttünk fel, Pac-Mant és hasonlókat játszottunk. Így ez egy remek lehetőség volt, hogy minden energiánkat, kreatív utalásunkat beletegyük az animációba és gyakorlatilag egy történetet meséljünk el vele. Remélem, a közönségnek tetszeni fog.”
“Szerintem ez a történet az együttműködésról szól – teszi hozzá társa, Bucko Arends. – A főszereplők belépnek egy világba, amit nem ismernek, de felismernek néhány dolgot a korábbi játékaikból. Bízom benne, hogy a közönség élvezni fogja a történetet és kötődni tud a szereplőinkhez.
Siklóernyőző és művész – Christoph Martine-t lenyűgözik a fénnyel életre keltett repülő tárgyak. Segítőivel két madárszerű alkotást reptetnek egy szökőkút fölött, amelyre egy látványos fészket építettek.
-“Egy fantáziavilágot akartunk létrehozni két olyan struktúrával, amelyek baglyokra hasonlítanak, de akár halaknak is láthatjuk őket “– magyarázza a művész. Igyekeztünk teret hagyni a képzeletnek, hogy az emberek azt lássanak bele, amit akarnak. A fészekkel, amelyben ezek a madarak fészkelnek és a fények játékával a keltetést mutatjuk be, és ez a fénykeltetés ad életet a struktúráknak. Az alapötlet az, hogy varázslatot és költészetet kínálunk.