Kína-gate?- Európa autóiparát “átadja” Pekingnek?

221

Matteo Salvini Az olasz közlekedési miniszter cinkosságot gyanít az EU, Németország és Kína között az e-autók javára, az olasz autóipar ellen.

Matteo Salvini, az olasz közlekedési tárca vezetője, miniszterelnök-helyettes azt gyanítja, hogy létezik az EU, Németország és Kína közötti egyfajta cinkos összejátszás a kínai elektromobilitás érdekében, és az olasz autóipar ellen.

“Senki nem veheti el tőlem azt a gondolatot, hogy a közeljövőben körvonalazódhat egy ‘Kína-gate’, mert egyes döntések vagy a tudatlanság vagy a kényelem szülöttei” – mondta Salvini, aki a jobboldali-populista Liga vezetője is. Ennek az alkunak a “kényszerű beismerését” látja a politikus a benzinüzemű autók 2035-ös betiltásában.

A kijelentést a Liga EP-képviselője, Anna Cinzia Bonfrisco is megerősítette, aki az Euractivnak azt nyilatkozta, hogy Brüsszel az úgynevezett “Timmermans-doktrína” nevében az egész európai autóipart átengedi Kínának.

Lengyelország kivételével – és néhány tartózkodással – az Európai Tanács úgy döntött, hogy 2035-től betiltják a benzin- és dízelüzemű új autók árusítását az unióban. Csak az úgynevezett e-üzemanyaggal hajtott belső égésű motorok maradhatnak kereskedelmi forgalomban. Varsó az EU bírósága elé viszi a vitatott döntést.

Az év elején a német kormány mellett Róma is meg akarta vétózni a döntést. Gilberto Pichetto energiaügyi miniszter akkor kijelentette, hogy “az elektromos járművek nem lehetnek az egyetlen eszközei annak, hogy az átmeneti időszakban elérjük a zéró kibocsátást.”

Salvini pedig már akkor is “öngyilkosságnak” és a kínai iparnak szóló “ajándéknak” nevezte az elektromos járművekre való gyors átállást.

“Joggal merül fel az a gondolat, hogy lemondunk ipari, technológiai és motorizációs innovációs kapacitásunkról egy olyan Kína javára, amely a világ legnagyobb környezetszennyezője” – mondta Bonfrisco, aki az európai autóiparra gyakorolt potenciális kockázat mellett a Kínai Kommunista Párt emberi jogi jogsértéseit is elítélte.

Salvini azzal is vádolta az Európai Bizottságot, hogy “növekedés- és Olaszország-ellenes ideológiai megközelítést” követ az autókkal kapcsolatban. Mivel ragaszkodik ahhoz, hogy “teljesen elektromos” technológiát vigyen keresztül a vegyes technológiák helyett.