Berlin úgy döntött, hogy szerdáról csütörtökre virradó éjszaka lekapcsolja több műemlék és történelmi épület világítását. A várható téli energiahiány miatt. Az energiatakarékosságra irányuló erőfeszítés részeként.
A német főváros mintegy 200 emblematikus épülete, köztük a Győzelemoszlop, a Charlottenburg-palota és az önkormányzat városháza végülis nincsenek kivilágítva éjszaka.
Berlin kezdetben nem fog pénzt megtakarítani az intézkedés hatására, mivel a beavatkozás költsége megegyezik az egy év alatt megtakarított 40 000 eurós áramköltséggel.
Rövid távon “az energiamegtakarítási hatás a mérvadó, nem a tiszta jövedelmezőség” – állítják Berlinben, amely évente körülbelül 200 000 kilowattórát fogyaszt.
Frank-Walter Steinmeier államfő a héten is próbált példát mutatni azzal, hogy bejelentette: hivatalos berlini rezidenciáját, a Bellevue-palotát már nem világítják i éjszaka. Kivéve különleges alkalmakkor, például állami látogatások alkalmával.
Olaf Scholz német kancellár kormánya hetek óta nemzeti mozgósítást szorgalmaz az energiatakarékosság érdekében, mivel az árak robbanásszerűen megugrottak. Azóta, mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Oroszország a közelmúltban drasztikusan csökkentette Németországnak – egyik fő ügyfelének – irányuló gázszállítását a Nyugattal szembeni folyamatos ellentét részeként. Ez a téli hiánytól való félelmet táplálja.
Szakembereket és magánszemélyeket célzó kampány indult Németországban bizonyos gyakorlatok népszerűsítésére, mint például az épületek légkondicionálásának csökkentése, a tömegközlekedés előnyben részesítése vagy a kevesebb vizet használó zuhanyfejek vásárlása.
Országszerte számos nagyváros energiatakarékossági tervet is bejelentett.
Az ukrajnai háború előtt Németország gázellátásának 55%-át Oroszországtól vásárolta. Ez a részesedés június elején 35%-ra csökkent.
A Gazprom energiavállalat több lépcsőben a kapacitás 20%-ára csökkentette Németországba az Északi Áramlat gázvezetéken keresztül szállított gázt.