Gyermekbarát várossá válik Barcelona. Ez a barcelonai rész közlekedési csomópontként ismert. Csak egy kőhajításnyira van a nyüzsgő Sants vasútállomástól. Egy négyzet alakult idilli játszóteret álmodtak erre a területre.
A fényes zöld fűpárnák és szőnyegek tengerén ülve, a napfénytől árnyékolt napernyők alatt a gyermekek a természetben ihletett játékokkal játszhatnak. A fa minden formájával és méretével találkozhatunk itt.
A pop-up játszótér egy “Urban Forest” kezdeményezés része, amelyet 2014-ben alapított Tata Inti. A helyi non-profit szervezet hat év alatti gyermekek számára nyújt oktatást.
A kormány által finanszírozott szervezet célja “demokratizálni a kisgyermekek gondozását, és egyúttal helyet teremteni egy találkozóhelynek” – mondta Mercè Aranda, a Tata Inti társalapítója.
Az Urban Forest projekt, amely az elkövetkező néhány hónapban Barcelonában nyolc területen van jelen. Ingyenes játékot kínál az alacsonyabb jövedelmű családoknak.
Olyan időpontban kezdték el szervezni a projektet, amikor a városi hatóságok egy 20,7 millió eurós (23,9 millió dolláros) kezdeményezést terjesztenek elő.2015-ben kezdődött el az a folyamat, hogy Barcelonát egy gyermekbarát várossá tegyék.
A terv szerint 89 új játszótér épül, és 150 meglévőt felújítanak a jövő év végéig, hogy azok elérhetővé és befogadóbbá váljanak a különböző életkorú gyermekek és a fogyatékkal élők számára.
Az ambiciózus rendszer alapja a hagyományos játszótéri modellen kívüli területek fejlesztésének vágya, amely több spontán lehetőségeket is kínál a játék és a testmozgás számára.
Például a gyermekek hangszerekkel játszhatnak a közterületen az újonnan felújított Sant Antoni piacon,.
Fiatalabb városok
Globálisan a gyorsan növekvő városok nyomást gyakorolnak arra, hogy megvédjék a gyermekeket a városi kihívásoktól. Beleértve a bűnözést, a közlekedést, a szennyezést, a szűkös életkörülményeket és a társadalmi elszigeteltséget.
A világ városi területein élő 4 milliárd ember közül közel egyharmad gyermek. Állítja az UNICEF, az ENSZ gyermekjogi ügynöksége. A szervezet becslése szerint 2050-re a világ gyermekei nek 70 százaléka városi területeken él majd.
2050-re a világ lakosságának több mint a fele él majd a városokban.
Kulcstényező a gyermekek fejlődése
A gyermekek egészséges fejlődése kulcsfontosságú minden társadalom jólétéhez. A kudarcok költségei óriásiak, mivel a gyermekek korai tapasztalatai alakítják jövőbeli életüket. A UNICEF külön programja a ” Gyermekbarát Városok Kezdeményezés” .
A gyengébb társadalmi kohézió és a magasabb bűnözési arány a sűrű városi területeken fokozza a pszichotikus tüneteket a gyermekeknél.
Gyermekbarát várostervezések indultak el
A várostervezők megkezdték a mindennapi értelemben vett gyermekek jobb várostervezésének megteremtését. Lehetővé téve számukra, hogy növeljék a szabadban és a természettel való érintkezés idejét.
Fontos a független mobilitás: amikor egy gyermek biztonságérzettel mozoghat egy városban anélkül, hogy felnőtt lenne.
A gyerekek számos, különböző helyszínen fognak játszani, jegyezte meg. Gondolkodjunk kreatívan arról, hogy hogyan tudunk olyan köztereket kialakítani, ahol a játék egy funkció … de lehet, hogy nem az egyetlen funkció.
A gyermekek számára tervezett városok kevesebb forgalmat és megfelelőbb infrastruktúrát biztosítanak: mint például a szélesebb járdák, a többfunkciós játékterek és az új modellek, mint például a Barcelona “superblock” rendszere, amely korlátozza a forgalmi áramlást a kiválasztott városrészekben.
Gyermekbarát buszmegálló Színgapúrban
Szingapúrban tavaly megnyitottak egy új, gyermekbarát buszmegállót, melyben hinta, grafika, gyermekkönyvek, tetőtéri kert, sok ülőhely, valamint e-könyvek, digitális térképek és egyéb online információk elérését is lehetővé tették.
Ha a kormány által a helyi DP Architects cég által kidolgozott projekt sikeres, akkor a hatóságok azt tervezik, hogy kiterjesztik a Jurong régióról Szingapúr más részeire is.
A gyermekek robogókkal közlekedhetnek Spanyolországban, Barcelonában, a Sant Antoni kerületben.
Kreatívabb, természetközelibb játszóterek
A kritikusok szerint az 1970-es évektől kezdve a játszótér kialakítása túlságosan az egészségre és a biztonságra összpontosít. Így olyan fantáziátlan eszközöket eredményezett, amelyek elfojtják a gyermekek kreativitását. Megakadályozzák, hogy új dolgokat próbáljanak meg és felfedezzék magukat.
Az olyan új kezdeményezések, mint az erdei iskolák és a vadon élő területek, ezzel szemben ellensúlyozzák e régi koncepciót. Hollandiában a Rotterdami Természetvédelmi Játszótéren a gyerekek táborozhatnak, tüzeket és sátorokat építhetnek, mintha vidéken lennének.
A strukturálatlan kültéri játék javíthatja a gyermekek problémamegoldó készségeit, és fokozza az önfegyelmet, és a másokkal való együttmőködés képességét. Ez egészségesebb és boldogabb élethez vezethet.
Számos tanulmány azonban azt mutatja, hogy a gazdagabb országokban a gyermekek kevesebb időt töltenek a szabadban.
A brit gyermekek már fele annyi időt játszanak a szabdban, kint, mint a szüleik. Egy 2016-os felmérés szerint. A fejlődő világ ugyanazt a tendenciát tapasztalja.