Alacsony karbonszintű kínai városok

474

Kína városi lakosságának a száma az elmúlt 35 év alatt több mint 700 millióra, csaknem négyszeresére emelkedett. Magának az urbanizációnak az aránya az 1980-as év 20%-ról 2015-ben már 56%-os. Míg 2030-ra ez a kutatások szerint 70% lesz.
Azaz nem csak növekszik a városiasodás folyamata, hanem gyorsabban növekszik az urbanizáció az előző évtizedekhez képest. Nagy kihívás ilyen körülmények között a fenntartható fejlődés igényeinek is eleget tenni.

Alacsony karbon szintű kínai városok
Alacsony karbon szintű kínai városok

A WHO szerint Kínában a halálozási okok élén szerepel a levegő szennyezettsége. Ezért a fenntartható és egészséges gazdasági növekedést tűzték ki célul. Így az urbanizáció új modelljét fogadták el.

A kínai kormányzat elindított egy nemzeti mintaprojektet „Alacsony karbonszintű városok néven. Egy jobb minőségű gazdasági modell alapján.

A programot 2010-ben indították el. 36 várost, és 6 tartomány részese a projektnek. 42 mintacélt hoztak létre, hogy hogyan lehet csökkenteni a széndioxid kibocsájtást. Tervezésben és végrehajtásban is támogatták a mintaprojektben résztvevő városokat.

Mi volt a Program elmúlt 6 évének az eredménye?
Egy életképes koncepció keretet lehetett előkészíteni a fenntartható, kínai városok érdekében.
Ezek a városok olyan saját akcióterveket tudtak előkészíteni, melyek figyelembe vették a tartományi vagy nemzeti kormányzat igényeit és elképzeléseit. Felölelte a karbon kibocsájtási célokat, a klímaváltozással kapcsolatos akciókat, a gazdasági fejlődés dekarbonizációját. Az energia szállítását, az ipart, az épületeket, a közlekedést.
Minden mintaváros 2020-ra konkrét karbon kibocsájtási célokat határozott meg.

A munkafolyamatok ösztönzik a városi innovációt is. Hisz a program résztvevői egymással való együttműködésükben nem csak ösztönzik egymást, hanem jó gyakorlatokat is megosztanak egymással.

A kínai városok nemzetközi együttműködésekbe is bekapcsolódnak, s ez még inkább tágítja a szakmai látókört.
Shenzen, Kunming, Beijing, Shanghai, Tianjin..
És egy plusz adalék. 1 trillió amerikai dollár vár befektetésre a fenntartható városfejlesztési területekbe: mint épületenergetika, zöld közlekedés, tiszta energia.

Ha még nem csatlakozott Közösségi oldalunkhoz,
akkor itt teheti meg!