A TikTok tulajdonosának, a ByteDance-nek a vezérigazgatója és társalapítója bejelentette, hogy az év végéig visszalép és új szerepre készül.
Az alkalmazottaknak írt levelében Zhang Yiming elmondta, hogy társalapító társa, Rubo Liang váltja majd. Ez a lépés jelentette a legnagyobb megrázkódtatást a kínai technológiai óriásvállalatnál, az egy évtizeddel ezelőtti indítása óta.
“Az az igazság, hogy hiányoznak azok a képességek belőlem, amelyektől ideális vezetővé válhatnék. Engem inkább a szervezeti és piaci elvek elemzése érdekel, és ezeknek az elméleteknek a felhasználása a vezetői munka során. Nem pedig az emberek tényleges irányítása” – írta Zhang a társaság honlapján .
“Nem vagyok túl társaságot szerető, jobban szeretem az olyan magányos tevékenységeket, mint az internetezés, az olvasás, a zenehallgatás, és azon gondolkodom, ami lehetséges” – tette hozzá.
Zhang elmondta, hogy utódja, Rubo Liang “felbecsülhetetlen értékű partner” volt. Fejlesztette a cég technológiáját, valamint alkalmazottakat vett fel és irányított. Liang úr a ByteDance-nél az emberi erőforrások osztályának vezetője volt. A zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében a vezetés váltásra az elkövetkező fél évben kerül sor.
A 2012-ben alakult pekingi ByteDance létrehozta a TikTok globális, nagy sikerű alkalmazást, amelynek becslések szerint havi 700 millió aktív felhasználója van. Hatalmas népszerűsége azt is jelentette, hogy a kormányzatok – többek között Amerikában és Kínában is – vizsgálódtak a TikTok után.
Elnöksége alatt Donald Trump rendszeresen támadta a ByteDance-t, azzal vádolva a TikTokot, hogy veszélyezteti az amerikai nemzetbiztonságot. A politikusok és tisztviselők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a felhasználók személyes adatait továbbítják a kínai kormánynak. A TikTok tagadta a felhasználói adatokat megosztó vádakat. A múlt hónapban a ByteDance egyike volt annak a 13 online platformnak, amelyet a kínai szabályozó hatóságok felszólítottak arra, hogy tartsák be a szigorúbb szabályozásokat pénzügyi részen is. Hosszú évek óta Peking már nem ösztönzi a technológiai cégek növekedését, de a platformjaik hivatalos ellenőrzése fokozódott, amikor pénzügyi szolgáltatásokra szakosodtak.
“Az internetes platformok fontos szerepet játszottak a pénzügyi szolgáltatások hatékonyságának javításában és a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés bővítésében több ember számára” – áll a Kínai Népi Bank közleményében.
“Ugyanakkor egyes pénzügyi szolgáltatások engedélyek nélkül működtek, és súlyos szabálysértések vannak olyan területeken, mint a szabályozási arbitrázs, a tisztességtelen verseny és a fogyasztók érdekeinek károsítása” – tette hozzá.