Az ESA Earth Explorer Aeolus műholdja a Vega rakétáján emelkedett az európai űrsportról Kourouban, a francia Guyanában. A forradalmi lézertechnológia segítségével az Aeolus mérni fogja a szelet a világ minden táján. Kulcsszerepet játszik, hogy jobban megértsük légkörünk működését. Fontos, hogy ez az új küldetés javítja az időjárás-előrejelzést is.
Az ESA Aeolus műholdat elindították, amely hamarosan az első olyan műholdává válik, amely közvetlenül méri a Föld szeleit a világűrből.
Az Aeolust korszakváltásnak tartják a szakemberek az időjárás-előrejelzésben, nevét a görög mitológiában Aiolosz-ról, a négy égtáj szeleinek uráról kapta.
Az Európai Unió Kopernikusz környezetvédelmi monitoring programjának részeként felbocsátott műhold feladata lesz, hogy elkészítse az első globális térképet a szélmozgásokról, azok viselkedéséről.
A meteorológusok jelenleg jobbára időjárási léggömbök, földi alapműszerek, a felhőmozgások és a tengerhullámzás követésével tudják modellezni a szélmozgásokat.Az Aeolus erős lézere, az Aladdin az atmoszférába bejutó és légmozgásokat generáló ultraibolya sugárzást is képes vizsgálni, mérni.
Ez a technológia pontosabb előrejelzésre ad módot a tudósoknak, akik korábban adhatnak ki figyelmeztetést a szélsőséges időjárási jelenségek kialakulásáról. Legyen szó hurrikánról vagy az El Nino jelenségről.
Az ESA Earth Explorer Aeolus műholdja egy Vega rakéta poláris pályáján indult. A forradalmi lézertechnológia segítségével az Aeolus mérni fogja a szelet a világ minden táján, és kulcsszerepet játszik a küldetésünkben, hogy jobban megértsük légkörünk működését. Fontos, hogy ez az új küldetés javítja az időjárás-előrejelzést is.
Hogyan működik a bolygó?
“Aeolus felidézi a Föld Explorer lényegét. Meg fogja tölteni a hézagot abban a tudásunkban, hogy hogyan működik a bolygó, és bemutatja, hogy az élvonalbeli technológia hogyan használható az űrben “- mondta Jan Wörner, az ESA főigazgatója.
Az ESA földmegfigyelő programja igazgatója, Josef Aschbacher hozzátette:
“Aeolus hordozza az első ilyen eszközt, és teljesen új megközelítést alkalmaz a szél tér mérésére. Az ilyen úttörő technológia azt jelentette, hogy ez egy komoly küldetés volt, de minden résztvevő csapatnak köszönhetően örömmel fogadjuk, hogy ez a rendkívüli műhold most pályára áll.”
A Világmeteorológiai Szervezet kiemelte, hogy a globális megfigyelési rendszer egyik fő hiánya a közvetlen globális szélmérés hiánya. Ennek a szakadéknak a kitöltésével az Aeolus megadja a tudósoknak azokat az információkat, amelyeknek meg kell érteniük, hogyan kapcsolódnak össze a szél, a nyomás, a hőmérséklet és a páratartalom.
Ez az új küldetés betekintést nyújt arra, hogy a szél hogyan befolyásolja a Föld felszínének és a légkörnek a hő- és nedvességcseréjét – fontos tényezők az éghajlatváltozás megértéséhez.
Aeolus hordozza az egyik legkifinomultabb eszközt, amellyel valaha is pályára kerül. Az első fajta, az Aladin hangszer forradalmian új lézersugárzási technológiának köszönhetően a légkörbe sugárzó ultraibolya fény impulzusokat generál, hogy bemutassák a világ szeleit – egy teljesen új megközelítés a szél tér mérésére. Ezenkívül az adatokat levegőminőségi modellekben használják fel, hogy javítsák a por és egyéb, a közegészségre ható levegőben lévő részecskék előrejelzését.
Ha még nem csatlakoztál Közösségi oldalunkhoz,
akkor KATTINTS IDE!