A jövő lakása: 3D nyomtatott nettó nulla épületek

852
3D-és, környezetbarát épületek
3D-és, környezetbarát épületek (Mighty Buildings)

A 3D nyomtatású nettó nulla energiájú házak kítűnő példája Kaliforniában épül. A világhírű zenei fesztiválnak otthont adó Coachella-völgyben készülnek megépíteni, 15 házat 3D-nyomtatás, robotika és automatizálás segítségével.

“A 3D nyomtatású csúcstechnológiás eljárás tízszer kevesebb hulladékot termel, mint a hagyományos építési módszerek.”-állítja a Mighty Buildings építési technológiai vállalat.

Azt állítja, hogy ezeknek a tulajdonságoknak az összes energiaigényét a napenergia biztosítja. A háztulajdonosoknak lehetőségük lesz a Tesla Powerwall akkumulátorokat az elektromos járművek töltési pontjai mellé telepíteni.

A fenntarthatóság e szellemiségét szem előtt tartva az épületeket úgy tervezték, hogy minimális környezeti hatással bírjanak.

“Nem örülhetnénk jobban a Palarival folytatott úttörő együttműködésnek és annak, hogy részesei lehessünk a világ első 3D-nyomtatású, nulla nettó energiájú közösségének létrehozásában” – mondja Alexey Dubov, a Mighty Buildings társalapítója és igazgatója.

“Ez lesz az első helyszíni aktualizálás a jövőbeni lakhatásról – amely gyorsan, olcsón, fenntarthatóan telepíthető és pozitív dinamikával bővítheti a környező közösségeket.”

Mi a probléma a hagyományos építéssel?

A becslések szerint az épületek a világ erőforrásainak mintegy 40 százalékát használják fel, és az építkezés a legtöbb országban jelentős hulladékforrást jelent. A Zöld Építési Világtanács szerint az építőipar az összes szén-dioxid-kibocsátás 39 százalékáért is felelős .

A lakások építésének hatékonyabbá tétele nagy hatással lehet az ipar környezeti lábnyomára.

“A 3D nyomtatás lehetővé teszi számunkra, hogy gyorsabban, erősebben és hatékonyabban építsünk. Integrálva az építkezés, az anyagok és a működés fenntarthatóságára összpontosító házépítési folyamat ésszerűsítési platformjának szerves részévé” – mondja Basil Starr, a Palari alapítója és vezérigazgatója.

Környezetbarát, 3D-és épület
Környezetbarát, 3D-és épület

A 3D-nyomtatást használva a Mighty Buildings szerint ezeknek az épületeknek a létrehozása „nulla közeli” hulladékot jelent. Otthononként akár 2000 kg CO2-kibocsátást is megakadályozhat. Az elmúlt hat hónapban már telepítettek néhány ilyen házat, hogy igazolja a koncepciót. Most megrendeléseket fogadnak például Kaliforniában.

A technológiát a múltban alkalmazták egyszeri, gyakran egyedi építészeti kialakítású épületek létrehozására. Tavaly elkezdődött Németország első 3D nyomtatású bérházának építése. Ez lenne Európa legnagyobb ilyen építési módszerrel épült lakása. Azt állítják, hogy ez az első alkalom, hogy egy egész környéket felépítenek.