Az erdők így védik a város vízellátását

521
ERdők a városi vízkészlet védelmében
Erdők a városok vízkészletének a védelmében

A víz elengedhetetlen az emberi egészség és jólét szempontjából. A városokban a vezetők arra törekednek, hogy biztonságos hozzáférést biztosítsanak a tiszta, biztonságos és megfizethető vízhez. A vidéki területeken a gazdák a megfelelő esőmennyyiségtől és az egészséges folyóktól remélik az egészséges növények termelését. A koronavírus-járvány emlékeztet arra, hogy a tiszta víz mennyire kritikus tényező az egészség és a higiénia szempontjából, mivel a közegészségügyi tisztviselők gyakori kézmosást sürgetnek. És mégis, a világ egy történelmi globális vízválság szakadékán van.

Az éghajlatváltozással összefüggő emelkedő hőmérséklet és extrém időjárási események továbbra is nyomást gyakorolnak a vízrendszerekre és megterhelik a városi vízi infrastruktúrát. Egyes forgatókönyvek szerint 2025-ig 1,8 milliárd embernek kell szembesülnie a vízhiánnyal.

A helyzet nem túl rózsás, de a megoldáshoz egy eszköz már kéznél van: az erdők. A város határain belül, a helyi vízgyűjtőkön át és akár több ezer mérföldnyire is az erdők megváltoztatják a víz mozgását, minőségét és elérhetőségét
A világ városi vezetőinek számolniuk kell az erdők szerepével a tiszta víz biztosításában, a lakók és a mezőgazdasági területek számára, amelyekre a városok támaszkodnak

3 szintű működés a városok, a víz és az erdők között

A városok, a víz és az erdők közötti kapcsolat három szinten működik: belső erdők, közeli erdők és távoli erdők. Mindegyik védi a vizet a városokban, nem számít milyen messze van:

A városi erdők segítik a csapadékvíz-kezelést. A városi vízproblémák nem korlátozódnak a vízhiányra. Az Aqueduct Floods új kutatása szerint 1980 óta globálisan több mint 1 billió dolláros veszteséget okoztak az árvizek, és a gyakran a partok közelében és a folyók mentén fekvő városok a legkiszolgáltatottabbak közé tartoznak.

E probléma természet-alapú megoldásai a városi erdők – melyek az összes fát a városi területen, utcai fák foltokban a természetes és ültetett erdő, valamint a növényzet és a talaj alattuk – megkönnyítheti javítani a városi csapadékvíz kezelését. Ezek csökkentése árvíz okozta veszélyeket okoznak, miközben más környezeti és kulturális előnyöket is nyújtanak.

erdő a városban
Erdő a városban

A fák felfogják a csapadékmennyiséget, miközben a víz ragaszkodik a levelekhez és az ágakhoz, lassítva útját. Ez csökkenti a felszíni lefolyás teljes mennyiségét, gátolja a talajeróziót és növeli a talajvíz utánpótlását. Ennek eredményeként a városi erdők enyhítik a viharok és áradások következményeit, csökkentve a nypmást a hagyományos infrastruktúrára. Például a csatornákra és a gátakra.

Ez csökkenti a kombinált szennyvíz-túlcsordulás kockázatát is, amely veszélyezteti a közösségek és a vízi ökoszisztémák egészségét. Az előnyöket figyelembe véve az egyesült államokbeli városok, mint Philadelphia és New York City , valamint a különféle kínai „ szivacsos városok ”, aktívan beépítik a fákat és más zöld infrastruktúrát a csapadékvíz és az árvízkockázatok kezelésébe.

A közeli erdők védik a városi vízkészleteket

A világ 105 legnagyobb városából 33 nagyban támaszkodik a közeli védett erdőterületekre. Mint az ivóvíz rendelkezésre állásának és minőségének elsődleges tényezőjére. Öt nagyváros az Egyesült Államokban – New York; Boston; San Francisco; Seattle és Portland, Oregon – a közeli védett erdőkre támaszkodik a hagyományos infrastruktúra helyett a víz kiszűrésében.

A városokkal szomszédos erdős vízgyűjtők. csapadék, a párolgás és az áramlás szabályozásával befolyásolják a víz minőségét és elérhetőségét. A fák és más növényzet javíthatja a víz minőségét. Az erózió megakadályozásával, a szennyező anyagok lebontásával és árnyékolásával. Az erdők és a talajuk is úgy viselkedik, mint egy szivacs, amely felszívja a vizet, ha az bőséges, és felszabadítja, ha kevés. Ezt részben úgy teszik meg, hogy fokozzák a víz behatolását a talajba, elősegítve a létfontosságú talajvízkészletek feltöltését.

A WRI tanulmányai szerint ezeknek a vízválasztó ökoszisztémáknak a védelme megtérülhet olyan országokban, mint Brazília. A vízminőség védelme és az üledékek vízi utakba jutásának megakadályozása révén a Rio de Janeiro környéki erdők helyreállítása hozzájárulhat ahhoz, hogy a város elkerülje a 79 millió dolláros vízkezelési költségeket. És akár 4 millió tonnával csökkentse a vegyi termékek felhasználását.