Milyen hatással van a légszennyezés az egészségre?

776

A Huai folyót a Kínai Tongbai-hegységben és a Dabie-hegységben mellékfolyók táplálják, és 660 mérföldre kanyarodnak Henan és Anhui tartományokon, mielőtt a Jiangsu tartománybeli Hongze-tóba áramlanak. De azoknak, akik a folyótól északra élnek, alacsonyabb várható élettartama van – akár három évvel rövidebb is -, mint a folyó déli partjainál. Az ok? A téli tüzelőanyag számára szabad szén égetése által okozott szennyezés magasabb szintje.

legszennyezettseg-hatasa-egeszsegre
A légszennyezettség hatása az egészségre

A légszennyezés, ami így hat az egészségre, és megrövidíti az emberek várható életkorát. Ezt kutatta Guojun professzor kollégáival, amikor áttekintették a Kína Huai folyópolitikájának egészségügyi hatásait. Ezen helyen az 1950-es évek óta ingyenes vagy támogatott szénszolgáltatást nyújt a folyó északi részén élő lakosok számára.

A tanulmány szerint a részecskeszennyezés 46% -kal magasabb a folyótól északra, ami még a átlagos várható élettartamot 3,1 évvel csökkenti is.

A szennyezés globális egészségügyi probléma

Világszerte mintegy 4,5 milliárd ember van kitéve a levegőben található részecskék (PM) koncentrációinak,. Ez a koncentráció kétszer magasabb mint amit az Egészségügyi Világszervezet biztonságosnak tart. 

Egyedül Kínában több, mint 3,7 milliárd életév megmenthető lenne, – mondja a professzor -, ha az egész ország megfelelne a saját 1. osztályának a PM 10 -re (legfeljebb 10 mikrométer átmérőjű részecskék) vonatkozó előírásainak.

Guojun professzor

Guojun professzor elmagyarázza, hogy a légszennyezés miért jelenti az emberiség legnagyobb környezeti kockázatát.

Kép: PNAS

Kapcsolat a légszennyezés és a várható élettartam között

Az emberek tudják, hogy a levegőszennyezés hosszú ideje káros az egészségre. De meglehetősen nehéz feladat ezeknek az egészségügyi hatásoknak a mennyiségi meghatározása, különösen hosszú távon. Az emberek vándorolnak, és társadalmi-gazdasági helyzetüktől függően eltérő szintű szennyezésnek vannak kitéve. Általában nehéz ellenőrizni az összes olyan tényezőt, amely összefügg a légszennyezettséggel.

A Huai folyó tanulmányozása egyedülálló környezetet kínál e kérdés vizsgálatához. A kínai kormány húzott egy határt: „rendben, e vonal fölött téli fűtést fogunk biztosítani. Ezt szénnel fogom biztosítani.

Természetesen ezt egy jó megoldásnak szánták egy problémára válaszként. De a nem szándékos következmény az volt, hogy Észak-Kínában sokkal magasabb a szennyezés. Tehát évtizedes expozíció után ezt a nagyon érdekes környezetet használhatjuk arra, hogy megvizsgáljuk a levegőszennyezés hosszú távú kitettségének az egészségre gyakorolt ​​hatását.

Várható élettartam a Huai folyó mindkét oldalán.Kép: PNAS

Mi történik a testünkben, amikor szennyezett levegőt lélegzünk?

Az embereket a finom por, a PM 2.5 érték érinti. Mivel a részecskék olyan kicsik, behatolhatnak a tüdőbe és a vérrendszerbe. Átfolyhatnak a testén, a szívbe és az agyba. Például, ha valaki már rendelkezik légzőszervi vagy szív-érrendszeri betegséggel, akkor a PM 2.5 szint már többek között szívrohamot vagy stroke-ot válthat ki.

A test gyulladásos reakcióval reagál a részecskékre. Ez történik, amikor a testén kívül valami bekerül az ember rendszerébe. És akkor a test megpróbálja megakadályozni, hogy ártalmas legyen, és ez gyulladást okoz.

De ez nem csak fizikai: amikor a füst részecskék bejutnak a szívedbe, sőt az agyadba is, ártalmasak a kognitív képességeidre is. Tehát sokkal átfogóbb, mint pusztán egy gyulladás. A tavalyi tanulmányok kimutatták, hogy a szennyezés befolyásolja a kognitív képességeket és a termelékenységet is. Kutatják, hogy hogyan.