Nemzeti energia stratégia-tiszta, okos, megfizethető energia

559
Tiszta, okos, megfizethető energia- Nemezti energia stratégia

Az új nemzeti energiastratégia a tiszta, okos és megfizethető energia biztosítására épül. Kiemelten fontos az energetikai innovációban és gazdaságfejlesztésben rejlő lehetőségek kiaknázása is

Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) keddi ülésén, az Országházban beszélt az új nemzeti energiastratégiáról.    

Az államtitkár ismertette, hogy az integrált energia- és klímapolitikai stratégiaalkotás eleme az új nemzeti energiastratégiai megalkotása. Valamint az éghajlatváltozási cselekvési terv kidolgozása, valamint a Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) véglegesítése. Utóbbi tervezetét januárban nyújtották be az Európai Bizottságnak, a végleges terv benyújtásának határideje december 31.

Az államtitkár kifejtette, hogy az új energiastratégiában a fogyasztó számára alacsony rezsit, erősödő energiafüggetlenséget kívánnak biztosítani. Valamint a megnövelt választási lehetőségeket mérés okosítással és digitalizált ügyintézéssel.

Az ellátásbiztonság további erősítése érdekében ösztönöznék a hatékonyabb energiafelhasználást, és növelnék a hazai megújuló energia és szénhidrogén források felhasználását. Mindezek mellett fontos az ország régiós áram- és gázpiaci integrációja, de kiemelt feladat a 2020-2021. évi gázellátás megoldása is.

Hangsúlyt fektetnek az energiaszektor klímabarát átalakítására is. Ppéldaként említette a közlekedés zöldítését. Magyarország elkötelezett a nukleáris energia hasznosítás mellett, amely klímabarát villamos energia forrást jelent – sorolta.     

Kiemelte, hogy nemzeti energia- és klímaterv tervezetben az unió célkitűzéseivel összhangban Magyarország vállalta, hogy 2030-ra legalább 40 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását 1990-hez képest. A megújuló energia részarányát tekintve 2020-ra Magyarország 14,65 százalékot vállalt, 2030-ra pedig legalább 20 százalékos részarányt tűzte ki célul.

Jelenleg a villamosenergia-termelés mintegy 60 százaléka szén-dioxid-kibocsátás mentesen történik, ennek 50 százalékát a paksi atomerőmű állítja elő és 10 százalékát a megújuló energiák teszik ki.