Vezető klímakutatók szerint az ukrajnai háború „aranylázat” okozott az új fosszilis tüzelőanyag-projektek számára. Azzal fenyeget, hogy visszafordíthatatlan lesz a globális felmelegedés.
A Climate Action Tracker (CAT) új jelentése szerint az orosz invázió nyomán megugró energiaárak több befektetést eredményeztek olaj- és gázprojektekbe.
Rengeteg új gázprojektet mutat be, amelyek közül sokat nem építenek meg időben a jelenlegi energiaválság leküzdésére. Ezek azonban hosszú távon növelik az elkövetkező évtizedekre a szén-dioxid-kibocsátást.
A jelentés felhívta a figyelmet az új cseppfolyósított földgáz (LNG) projektekre Európában. Különösen Németországban, Olaszországban, Görögországban és Hollandiában.
REPowerEU-tervének részeként az EU az LNG mellett tette le a voksát, hogy kiváltsa a jelenleg Oroszországtól vásárolt több millió tonna gázt. Legfeljebb 12 milliárd eurót különítettek el gázvezeték- és infrastrukturális projektekre, hogy biztosítsák az energiaellátást, miközben több megújuló energiaforrást építenek ki.
A CAT azonban úgy találta, hogy ezek a projektek a régió gázellátásának 25 százalékos növekedését eredményezhetik ahhoz képest, ami az Oroszországból származó import csökkentése előtt volt.
Az exportigények miatt Kanada, Finnország és Észtország is gyorsított új LNG-projekteket. A fosszilis tüzelőanyag-termelés összességében nőtt Kanadában, az Egyesült Államokban, Norvégiában, Olaszországban és Japánban a háború kitörése óta.
„A világ elszalasztotta azt a hatalmas lehetőséget, amellyel a világjárvány utáni helyreállítási csomagokat használta gazdaságaik dekarbonizációjának támogatására – és most úgy tűnik, hogy ez újra meg fog történni, az új válság miatt” – mondja Bill Hare, a Climate Analytics vezérigazgatója. a CAT egyik partnerszervezete.
Az IPCC legfrissebb jelentése arra figyelmeztetett, hogy „most vagy soha” lehet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését realizálni. Mondván, hogy 2025-re kell elérniük a csúcsot. A CAT jelentésének megállapításai azonban azt mutatják, hogy az országok inkább több fosszilis tüzelőanyagba fektetnek be ebben a döntő időszakban.
Valaminek változnia kell: nem tudunk tovább reagálni a rövid távú sokkokra, legyenek azok világjárványok vagy energiasokkok.
„Valaminek változnia kell: nem tudunk tovább reagálni a rövid távú megrázkódtatásokra, legyenek azok világjárványok vagy konfliktusokból eredő energiasokkok, olyan lépésekkel, amelyek növelik a kibocsátást, figyelmen kívül hagyva az éghajlatváltozás fenyegető válságát” – mondja Hare.
A CAT jelentése szerint, ha több fosszilis tüzelőanyaggal kapcsolatos projektet terveznek, akkor ezek vagy hatalmas, elakadt eszközökké válnak, vagy „visszafordíthatatlan globális felmelegedés felé viszik a világot.
A független tudományos értékelés szerint ez ellentétes a Glasgow-i Paktumban a COP26-on megkötött egyértelmű megállapodással, amely megegyezett a 2030-as nemzeti éghajlati célok 2022-ig történő frissítéséről.