A jövő?- az elektromos De készen állunk?

601
A jövő az elektromos jövő? Hogyan?
A jövő az elektromos jövő? Hogyan?

Az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése nem maximalizálható pusztán napelemsorok vagy szélmalmok építésével. Miközben korszerűsítjük meglévő villamosenergia-hálózatunkat, más tiszta energiatechnológiákat is kell alkalmaznunk. Beleértve a megújuló földgázt is. Milyen feladatok állnak az USA előtt, melyekből nekünk is tanulnunk kell!

Biden elnök ambiciózus célként tűzte ki 2035-re a 100 százalékban tiszta elektromosság használatát. Ez a mi generációnk kihívása, és az egyik legizgalmasabb üzleti lehetőség, amelyet valaha is bemutattak az Egyesült Államoknak . De vajon ez megvalósítható?

Miért igen és miért nem?

Igen – ha megvan a politikai akarat és a kormány kétpárti fellépése olyan politikák kidolgozására, amelyek ösztönöznék az új infrastrukturális beruházásokat a magán- és állami partnerségeken keresztül, Valamint olyan jogszabályok elfogadása, amelyek elősegítik a nemzet elavult elektromos hálózatának infrastruktúrájának engedélyezését, és ami a legfontosabb, modernizálják.

És nem – ha nincs kétpárti részvétel sem szövetségi, sem állami szinten, akkor nem tudják állami és magánpartnerségek révén átalakítani az USA elektromos hálózati infrastruktúrájának korszerűsítését. Ha nem tudják befektetni a tőkét (emberi és pénzügyi) ahhoz, hogy ezek a változtatások valósággá váljanak, akkor nem valósul meg a cél.

Mire lenne szükség a teljesen tiszta villamosítás eléréséhez?

A néhány napja napvilágot látott McKinsey & Company jelentés szerint:
„A tiszta energiával kapcsolatos beruházások sikeres integrációja és telepítése nagymértékben függ a hagyományos, nagyszabású hálózati infrastruktúra – beleértve az átviteli és elosztóhálózatot, a kapcsolóállomásokat és a transzformátorokat –, valamint a megfelelő infrastruktúra rendelkezésre állásától. Mint például a tengeri szélkikötők. Ezeket a nayg építményeket nem könnyű megépíteni.” 

Az Egyesült Államokban a Princeton becslése szerint a villamosenergia-átviteli rendszert 2030-ig 60 százalékkal kell bővíteni: „E cél eléréséhez a tipikus tízéves tőkeprojekt időrendjének elképesztő felgyorsítására lenne szükség. Vitathatatlan, hogy ez egy évszázadnyi munka, amelyet kevesebb mint egy évtized alatt kell elvégezni.”

Az Egyesült Államoknak nem csak a „hálózata” van – három különböző hálózatuk van, amelyek az egész nemzetet ellátását biztosítják: Nyugaton, Keleten és Texasban.

 A The New York Times interaktív cikke szerint ez a három rész „…csak néhány ponton kapcsolódik össze, és kevés erőt oszt meg közöttük”. Gondoljuk el milyen nehéz lehet „csatlakozni”, ha egy napelemrendszer megépült, és készen áll a hálózathoz való csatlakozásra, hogy tiszta áramot biztosítson.

Az UtilityDive egy közelmúltbeli cikkében megjegyezte, hogy a Lawrence Berkeley National Laboratory által végzett kutatás szerint:
„Az Egyesült Államok összekapcsolási soraiban az energiaprojektek teljes kapacitása 40 százalékkal nőtt 2022-ben, az előző év azonos időszakához képest”, és hogy „a sorban ki kell várni. Az idők növekszenek, ahogy a sorba kerülő projektek száma nő.” 2022-ben átlagosan öt év volt a várakozási idő a befejezés után, hogy összekapcsolódjunk. Egyszerűen nincs időnk várni.

Az összekapcsoláshoz szükséges ilyen várakozási idők és a villamosításhoz szükséges változtatások hatalmas nagysága miatt a feladat nagyon nagy, de szükséges. Azonban 2035-ig nem biztos, hogy így az egész folyamat végrahajtható.

Mégis, ha valódi innovációt akarunk létrehozni a tiszta energia területén, csak vissza kell tekintenünk a történelembe. 

Richard Nixon alelnök egyike volt Eisenhower elnök tanácsadóinak azon kis csoportjának, akik az űrkutatást inkább békés, semmint katonai törekvésnek tekintették; és így a NASA létrejött és elindított több évtizedes felfedezést. 
Kennedy elnök célul a holdat jelölte meg ; és bár nem élte meg, hogy embert lásson a Holdon, a küldetést 1969. július 16-án teljesítette. A NASA által létrehozott innováció és gazdasági siker jól dokumentált és elképesztő.

Ennek ellenére a 20. század egyik legfontosabb újítása Reagan elnök vezetésével a SEMATECH megalakulásával következett be.
1987-ben Reagan felhatalmazta az Egyesült Államokban székelő félvezetőgyártók konzorciumát az amerikai kormányzattal együttműködve, hogy kijavítsák a gyártási problémákat, és visszaszerezni a dominanciát más, a félvezetők terén versengő országokkal szemben. Ez a partnerség munkahelyeket teremtett és megmentett egy amerikai ipart; és 35 évvel később a SEMATECH még mindig az élen jár.

Mit tehetünk amíg nem csak tiszta technológiát használunk, hogy csökkentsük az üvegházhatású gázok kibocsátását?

Be kell fektetnünk más tisztaenergia-technológiákba a meglévő villamosenergia-ellátási forrásaink korszerűsítéséhez szükséges beruházásokkal együtt. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának (ÜHG) csökkentése nem maximalizálható pusztán napelemsorok vagy szélmalmok építésével. El kell fogadnunk a „fentiek mindegyike” megközelítést, és minden eszközt fel kell használnunk az eszköztárunkban – beleértve a megújuló földgázt ( RNG ).

Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala szerint a villamos energia több mint 60 százaléka fosszilis tüzelőanyagokból származik: a két legnagyobb a földgáz közel 40 százaléka, a szén pedig valamivel több mint 19 százalék. 
Az EPA szerint a földgáz elégetése körülbelül 45 százalékkal kevesebb ÜHG-t termel, mint a szén elégetése. 
Tekintettel az új megújuló energiaforrások összekapcsolása terén tapasztalható jelentős késésekre, jóval 2040 után is szükségünk lesz földgáztüzelésű erőművekre. Megoldás a szén-dioxid-semleges vagy szén-negatív földgázra való áttérés.