A városokban a gazdasági termelés és fogyasztás velejárója az is, hogy nagy mennyiségű hulladék keletkezik. Nem mindegy tehát, hogy milyen a hulladékgazdálkodás. S hogy a mindennapokba hogyan illesszük be a kulturált hulladékkezelést. Ebben segít a megfelelő dizájn egy-egy kuka esetében, mely kommunikál és tanít is Bennünket.
Pedig a dizájn befolyásolja a hulladékkezelés megfelelő eredményeit a nyilvános városi tereken. Vajon milyen tulajdonságokkal rendelkezik a jó szemetes? Hogy összhangban legyen az igényekkel.
Melyik város hogyan kezeli ezt a kérdést? Nézzünk néhány jó példát!
Megfelelő piktogramokkal okítunk, tájékoztatunk is. Fizikai forma, méret, száma, elhelyezés. Mind-mind egy-egy lehetőséget villant fel. A dizájn mellett tehát egyértelműen kommunikálni kell azt is, hogy mi a hulladék célja. Növelve így az egyéni felelősségvállalás tényét is.
Hanoi francia negyedét övező parkban például egy kettős struktúra jellemző. A szerves és szervetlen hulladéknak két színes ( zöld és narancssárga), azonos méretű tartályt biztosítanak. Egy nyilvános parkban az emberek különböző tevékenységekben vesznek részt. Gyaloglás, kocogás, étkezés, fényképezés.. Így ennek megfelelő hulladékok keletkeznek.
Egy másik példa, arra, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy hol, milyen tevékenységek folynak. Curiti, buszparkoló. Ahol az emberek fel és leszállnak.Itt a hulladékok nagyobb részét az jrahasznosíthatóság irányítja. Ez a szemetes részz nagyobb méretű. A nem újrahasznosítható hulladék tartálya méretben a fele a másik kukának.
Mindkét esetben a fizikai tervezés reagált a valószínű igényeknek. Mérettel, alakkal, más elemekkel.