Az elektromos autók csak annyira zöldek, mint az áramforrásuk. Ausztráliában pedigez egyáltalán nem zöld.
Az ország energiájának mindössze 24 százaléka a forrás megújuló energiaforrásokból, míg a túlnyomó többsége fosszilis tüzelőanyagokból. Például olajból, szénből és gázból származik.
Ám ahogy a zöld autók forradalma beindul, az egyik ausztrál feltaláló az ég (űr felé fordulva) keres egy megújuló – és hordozható – töltési megoldást.
„Elviszünk egy járművet Ausztrália legtávolabbi részeire, és egy olyan könnyű technológiával töltjük fel, amely napfényből is képes áramot termelni” – mondja Paul Dastoor, a Newcastle-i Egyetem fizikaprofesszora, Új-Dél-Wales.
“Úgy nagyon hasznos, hogy ez egy ideális tesztpad arra szolgálna, hogy használjon és tápláljon a technológiát más távoli helyeken – például az űrben.”
Tesla üzemeltetése napenergiából?
Elméletének tesztelésére Dastoor 18 speciálisan tervezett napelemet használ, hogy egy Tesla elektromos autóval 15 000 km-es Ausztrália körüli utat hajtson végre.
A nyomtatott panelek könnyű megoldását kínálja a hagyományos napelemekhez, lehetővé téve az energia feltekerését és tárolását a jármű hátsó részében. Mindössze 7 euró/négyzetméter áron olcsóbb alternatívát kínálnak.
Az innovatív paneleket kereskedelmi nyomtatókon gyártják. Használt, eredetileg borcímkék gyártására. Dastoor vári, hogy az ausztrál gyártási termék arra ösztönzi a helyieket, hogy újra elgondolkodjanak a napenergia lehetőségeiről.
„Az a tény, hogy bemutatunk egy Teslát , amint körbejárja Ausztráliát, vadonatúj ausztrál napelemes technológiával, ez rettenetesen sokat fog javítani a napenergia profilja terén” – folytatja Dastoor.
„Azt hiszem, az emberek ezt akarják. Úgy gondolom, hogy a közösség ilyen jellegű válaszokat keres azokra a problémákra, amelyekkel nap mint nap szembesülnek az éghajlatváltozással kapcsolatban.”