Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

Hangulatos, rendezett utcáival, tereivel, meghitt kávézóival kisváros hangulatát idézi, mégis minden elérhető, amire lakóinak szüksége van. A város bármely pontjáról 15 percen belül gyalog eljuthatunk egy erdőbe, dombtetőre vagy patakpartra; kerékpárral pedig akár egy tóhoz, ahol fürdeni, horgászni vagy csónakázni lehet. Zalaegerszeg környéke erdőben gazdag régió, nincs ipari szennyezettség, ebből adódóan rendkívül jó a város levegője. Számos park, árnyas liget, virágos sziget várja a kikapcsolódni vágyókat. A városvezetés környezettudatos szemlélete a lakosság számára is érzékelhető, a szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztésétől, a parkok növényállományának javításától kezdve a geotermikus energia hasznosítása és a környezetkímélő biogázzal működő autóbuszok forgalomba helyezéséig minden téren megmutatkozik. A természet közeliség mellett a jó közbiztonság, a kedvező egészségügyi feltételek és az oktatási rendszer ideális helyszínné teszik a várost a családalapításhoz, gyermekvállaláshoz. Zalaegerszeg egy barátságos város barátságos emberekkel, egy befogadó hely, ahol otthonra, munkára, barátokra lelsz, az itt élő embereknek van idejük egymásra.

Zalaegerszeg nem rendelkezett patinás történelmi városmaggal, de képes volt a folyamatos megújulásra és az egyre javuló infrastruktúrának, valamint az intenzív településfejlesztésnek köszönhetően ma sikeres vállalkozások, kereskedelmi, ipari cégek székhelye, építészeti, természeti és környezeti adottságai pedig igazán élhetővé és szerethetővé teszik a települést, mely ma Nyugat-Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő városa.

A festői dombok ölelésében fekvő Zalaegerszeg nemcsak Zala megye székhelye, de a Balaton, Szlovénia, Ausztria és Horvátország közelsége, valamint egyedülálló termálkincse miatt jelentős idegenforgalmi központ is. A városban korábban meghatározó élelmiszer- és könnyűipar helyét az elmúlt évtizedekben főként a rendkívül fejlett gépgyártás és az elektronika vette át. Emellett fontos a hagyományos olajipar, a pénzügyi szolgáltató szektor és természetesen a turizmusra települő iparágak meghatározó szerepe. Zalaegerszeget nemcsak az egyre több idelátogató vendég, hanem a városban lakók és munkálkodók java része is lakályos, jó érzést sugalló, fenntartható és élhető városnak érzi.

TUDÁSTŐKE, GAZDASÁGI PROSPERITÁS

Zalaegerszeg térsége viszonylag sikeresen helytállt a rendszerváltást követő gazdasági-társadalmi átalakulási folyamatban. Az ezredforduló végéig számos nagy múltú foglalkoztató szűnt meg, ugyanakkor a megvalósult fejlesztések (nemzetközi vállalatok által végrehajtott sikeres privatizációk, magyar tulajdonú vállalkozások megerősödése, felsőoktatás erősödése és kibővítése, a város attraktivitását javító Európai Uniós forrásokból megvalósuló fejlesztések) jelezték a versenyképes térség megalapozásának fontos mérföldköveit.

Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik,” vallotta gróf Széchenyi István. Fontosak a polgári értékek, ehhez illeszkedve, ennek megfelelően kiemelt szerep jut Zalaegerszegen a felsőoktatásnak. Zalaegerszeg egyetemi város. Három felsőoktatási intézmény áll a továbbtanulni vágyók rendelkezésére, ahol magas színvonalú, diákközpontú képzéseken vehetnek részt a tanulók, és sokrétű elméleti, illetve gyakorlati tudásra tehetnek szert. Zalaegerszegen Kecskeméttel egy időben indult először a duális felsőoktatási képzés az országban mechatronikai mérnök szakon, melyet jelenleg a Pannon Egyetem gondoz, és olyan további új szakok jelenhetnek meg, mint pl. járműipari, logisztikai, vagy a tesztmérnöki. Mindezen kezdeményezéshez csatlakozott a Budapesti Gazdasági Egyetem Gazdálkodási Kara a közgazdasági szakok duálissá tételével. A Pécsi Tudományegyetem legnépszerűbb szakja a gyógytornász, szintén gyakorlatorientált képzés, szoros együttműködésben a Zala Megyei Kórházzal.

Jelenleg bejegyzés alatt áll Magyarország első duális szakképzési központja Zalaegerszegen, mely a helyi vállalkozók és szakképző intézmények, valamint a munkaerőpiac igényét hangolják össze az önkormányzat elvárásaival.

Az országban elsőként Zalaegerszeg északi ipari parkja nyerte el a Tudományos és Technológiai Park címet. A címet olyan ipari parkok kaphatják, melyek vonzó befektetési környezetet teremtenek a vállalkozásoknak. Rendkívül jelentős gazdaságfejlesztési tényező a város számára a Tudományos és Technológiai Park telephely és szolgáltatás-fejlesztése, az innovációs és tudásalapú ipari infrastruktúra fejlesztése, melynek helyszínei az északi ipari park, a tervezett logisztikai központ, valamint a felsőoktatás helyszíne a campus. A Tudományos és Technológiai Park további előkészítés alatt álló projektelemei az alábbiak: Gyakorlatorientált Felsőoktatási Képzőközpont; IT és Start-up Centrum kialakítása; Kutatói tér kialakítása; Technológiai Park „láb”; Hallgatói Inkubátorház; Kísérleti Kutatóközpont; Nemzetközi Konferenciaközpont; Megújuló Energia Központ.

Ugyancsak a Tudományos és Technológiai Parkhoz kapcsolódó fejlesztés az a 40 Mrd Ft-ból megépülő Járműipari tesztpálya, mely a város számára rendkívüli történelmi jelentőséggel bír, mivel meghonosítja a jövőbemutató innovatív technológiákat. A város stratégiailag legfontosabb vezérprojektje biztosíthatja Zalaegerszegnek, hogy a következő évtizedek gazdasági versenyének egyik nyertese legyen. Magyarország szeretne a járműgyártás mellett a fejlesztésben is élen járni. Ehhez nagyban hozzájárul majd a tesztpálya, amely egyedülálló lesz Európában, ugyanis nemcsak hagyományos, hanem autonóm, önjáró, azaz vezető nélküli járműveket is tudnak tesztelni rajta. A fejlesztéssel Közép-Európa egyik legnagyobb ilyen jellegű beruházása valósul meg Zalaegerszegen.

A Nemzeti Befektetési Ügynökség – akárcsak 2013-ban – 2016-ban is „Befektetőbarát Település” címet adományozott Zalaegerszegnek. Az elnyert cím igazolja, hogy a város felkészült a befektetők professzionális fogadására, s ezáltal hozzájárul a teljes hazai befektetési környezet versenyképességének fokozáshoz.

KÖRNYEZETI FENNTARTHATÓSÁG, ZÖLDGAZDASÁG

Egy település vonzerejét nemcsak impozáns épületei, turisztikai attrakciói, gazdag programkínálata jelenti, hanem árnyas ligetei, illatozó virágai és kirándulásra csábító erdei is. Zalaegerszeg belvárosában úton-útfélen „mini-oázisokra” bukkanhatunk: a szivárvány minden színével telített virágokra, bokrokra, díszkertekre és fákra. Akár elmélkedni, akár pihenni, akár gyönyörködni kívánunk, Zalaegerszeg és környéke mindezekre tökéletes alkalmat nyújt. Zalaegerszeg egyike Magyarország legvirágosabb, legzöldebb városainak, így megérdemelten győzedelmeskedett a Virágos Magyarországért környezet-szépítő verseny 2015. évi megmérettetésének 50 ezer fő feletti város kategó-riájában.

Zalaegerszeg önkormányzata nagy gondot fordít a környezettudatos városműködtetés megvalósítására, ennek részeként, egyebek mellett, a településen biometánt előállító biogáz-üzem létesült, szennyvíziszapból előállított biogáz üzemű városi autóflotta üzemel, elektromos töltőállomások létesülnek, újrahasznosítják a városban a zöldhulladékot és új növényeket ültetnek városszerte.

Zalaegerszeg Önkormányzata energiafüggőségének csökkentése céljából 2015-ben elkészíttette „Zalaegerszeg Smart City 2050″ energetikai tanulmányát és cselekvési tervét. A dokumentum lajstromba veszi Zalaegerszeg energetikai potenciálját és az elérhető technológiákat, majd a 100%-ban megújuló energiaellátás biztosítása érdekében beavatkozásokat fogalmaz meg.

FENNTARTHATÓ MOBILITÁS, OKOS TURIZMUS, KULTÚRA, SPORT

Zalaegerszeg a magyarországi városok közül elsőként készítette el Fenntartható Városi Mobilitási Tervét (SUMP) . A Terv célja, hogy a városlakók igényei mentén magas színvonalú, gazdaságos és környezetbarát közlekedési rendszer valósuljon meg. A városok számára kiemelt jelentőségű, hogy lakóik, a városban dolgozók és a turisták egy élhető, kényelmes, biztonságos, korszerű, gazdaságos és környezetbarát közlekedési rendszerrel találkozzanak, ahol a különböző közlekedési módok használói kölcsönösen elfogadják egymást. A SUMP szemléletének középpontjában az ember, a városlakó áll (nem pedig az infrastruktúra vagy a forgalom) és a legjobb európai gyakorlatokon alapul, ugyanakkor igazodik a hazai és helyi adottságokhoz is. A SUMP maga a stratégiai terv is – lényegében a város közlekedésfejlesztési stratégiája –, amely a hosszútávra vonatkozó helyi közlekedésfejlesztés alapját jelenti.

A város a kultúra és a szórakozás terén is különlegesen gazdag lehetőségeket kínál. Tulajdonképpen egész évben pezsgő a kulturális és a művészeti élet, a városnak saját színháza van, de a könnyű- és komolyzenei koncertek, folklór- és hagyományőrző programok, állandó és időszakos kiállítások, valamint színvonalas sportrendezvények sokaságából is lehet válogatni. Zalaegerszegen tavasztól őszig lehet élvezni a megunhatatlan fesztivál hangulatot, a város rendezvényei tömegeket mozgatnak meg. Legfontosabb fesztiválok: Egerszeg Fesztivál (Zala megye, sőt a régió legnagyobb összművészeti rendezvénye), Pálinka és Mangalica Majális, a Kvártélyházi Nyár, a 2017-ban debütáló Restart Fesztivál, a Zalaegerszegi Vadpörkölt és Borfesztivál – Zalai Teríték, a Zalaegerszegi Sörfesztivál, az Egerszegi Advent. Ilyenkor megtelnek élettel, gyerekzsivajjal az utcák és terek, az esti koncerteken egy ritmusra mozdul a város. Új ismeretségek kötődnek, barátságok mélyülnek el, erősödik a város közösségi szelleme. Az esték magával ragadó hangulata feledhetetlen pillanatokat szerez a városlakóknak és az ide látogatóknak, az emberek kötöttségek nélkül élvezhetik életük legszebb pillanatait.

Idén különösen gazdagnak ígérkezik a program, hiszen Zalaegerszeg idén ünnepli első, 1247-es írásos említésének 770. évfordulóját, ebből az alkalomból pedig az egész évet felölelő rendezvénysorozatra készül a város…

Továbbiak

Fotók a “Holnap városáért Díj 2016” díjátadó ünnepségéről >>

A pályázat angol nyelvű összefoglalója >>