Bármely irányból közeledünk a városhoz, megkapó látvány a lankás domboldalakról lekúszó utcák, terek képe. Tolna megye székhelye a Dunántúli dombság és az Alföld találkozásánál fekszik. A Szekszárdi-dombság és a Sárköz határolta település a Remete-patak völgyében indult növekedésnek.
Szekszárd – 1994 óta megyei jogú város – ma 33 ezer lakosú, a térségben 26 településen közel 100 ezer ember él. Mindannyian büszkék hagyományaikra, színes kultúrájukra. Szekszárd igazi fesztiválváros: a László Napi Piknik, a Pünkösdi Hal és Vad ünnep, a Szüreti Napok alkalmával több tízezer ember fordul meg a városban és környező településeken. Pezsgő kulturális- és sportélete egyaránt vonzó az idelátogatók számára. A városlakók büszkék értékeikre is, különösen a borra. A megye egyetlen felsőoktatási intézménye is itt található. A Pécsi Tudományegyetem részévé vált Illyés Gyula Kar– felismerve gazdasági és társadalmi igényeket – új szakokkal bővítette profilját. A néptánc oktatás és a zeneiskolai képzés is több száz gyermek részére ad lehetőséget. Szekszárd legmeghatározóbb élelmiszeripari vállalkozása, egyben az ország egyetlen magyar kézben lévő tej- és sajtüzeme, a Tolnatej Zrt.
Épített és szellemi örökség
A város szíve a Béla király tér, mely kiindulópontunk lehet sétánk során. A teret az 1805ben épült copf stílusú templom őrzi, melynek nevezetessége, hogy Közép-Európa legnagyobb egyhajós temploma. Naponta háromszor harangjáték hallható. Szemben a pestisjárvány szomorú emlékét őrző Szentháromság-szobor. A teret a Városháza épülete nyugatról, a régi Vármegyeháza keletről zárja le. Ugyanitt kerülnek bemutatásra az I. Béla király által alapított, 1061-ben emelt monostor romjai, mely köré rendház és vár épült. A kereszténység megszilárdításában fontos szerepet játszó I. Béla szobra egyébként a róla elnevezett téren látható, Lessenyey Márta alkotása. A Vármegyeháza ma a levéltárnak ad otthont, utóbbiban kiállítások tekinthetők meg. Néhány perces sétával a nagy magyar költő, Babits Mihály szülőházához jutunk el. A szerény épületben Emlékmúzeum működik, a gyermekkori emlékek, a fogadószoba bútorai, írásos emlékek és az udvaron a költő bronz-szobra, Farkas Pál szobrászművész alkotása fogadja az ideérkezőt. Szintén percek alatt érjük el a Béla térről a Garay teret, közepén a névadó Garay János szobrával, a költő Háry János alakját emelte az irodalomba, nem utolsó sorban többször megénekelte a szekszárdi bort. A tér egyik meghatározó épülete a Német Színház, ahol az ország egyetlen német nyelvű színháza működik. Nem csupán építészeti, de kultúrtörténeti emlék az Augusz-ház jellegzetes épülete, melyet báró Augusz Antal építtetett, s ahol Liszt Ferenc négy alkalommal járt. Emlékét az épület falán emléktábla és a benne működő, nevét viselő zeneiskola örökíti meg. Talán a mester emlékét őrizve, Szekszárdon hagyományosan színvonalas zenei élet működik ma is, melynek méltó otthona a Művészetek Háza. Az egykori zsinagóga Kerényi József építész tervei alapján született újjá, ma a kortárs és klasszikus alkotók kiállításai, színvonalas hangversenyek kapnak otthont benne. Az épület szomszédságában találjuk a Wosinsky Mór Megyei Múzeum tekintélyes épületét. A múzeumalapító bronzportréja Farkas Pál alkotása. Az 1902-ben gróf Apponyi Sándor és Wosinsky Mór apátplébános által alapított múzeumban számos állandó és időszaki kiállítás várja az érdeklődőket.
Kiemelt kulturális beruházások
Agora program
A program keretében felújításra került a Babits Mihály művelődési ház, de megújult a Művészetek Háza, és egy 4000 négyzetméteres parkot is kialakítottak a két épület között. A közösségi és művelődési szolgáltatások mellett a kulturális élmények nyújtására alkalmas 21. századi korszerű színházterem, rendezvényterem és mozi terem jött létre.
Városközpont felújítása
2013 augusztusában befejeződött Szekszárd történelmi főterének, a Béla király térnek a megújítása. A Béla király tér díszburkolat megépítésével egységes arculatot kapott, a belvárosi római katolikus templom mellett körforgalom épült, a polgármesteri hivatal előtt pedig forgalomcsillapító réteget építettek ki. Az átalakítások során a Vármegyeháza elé helyezték át Szent László király szobrát. Az országzászlót, amely nagyobb talapzatot kapott, a tér közepén helyezték el. A Pollack Mihály tervei alapján épült megyeháza kertje megnyílt a tér felé, és átjárhatóvá vált a látogatók számára.
Garay élménypince
A város legrégebbi dézsmapincéjéből kialakított Garay Élménypince egyedülálló turisztikai attrakció. A pince olyan méretű, jellegű és színvonalú bemutatóterem, amilyen nincs még egy Magyarországon. A borkultúrát többek közt a művészet, a technológia, a gasztronómia oldaláról bemutató pince egyik érdekessége, hogy a látogatók illatkapszulák segítségével ismerhetik meg a borok aromáit, így a gyümölcsökre vagy borhibákra utaló illatokat is.
Piactéri Közösségi Ház
További, a helyi szellemi örökség megerősítését szolgáló fejlesztés a városi piac felújításával együtt megvalósult közösségi tér. A Közösségi Ház kulturált helyszínéül szolgál mind a fiatalabb korosztályok, mind a felnőtt lakosság számára szervezett rendezvényeknek.
Kulturális értékek
Babits Mihály Kulturális Központ

A város vezető kulturális intézménye a Babits Mihály Kulturális Központ a közművelődési közösség színtere. Az intézmény 1970. április 2-án nyitotta meg kapuit Tolna megye székhelyén, Szekszárdon, a művelődni és szórakozni vágyó közönség számára. A sok év alatt a társadalmi környezet változásaira folyamatosan reagálva, szakmai megújulási törekvéseket és a mindenkori fenntartói szándékot is figyelembe véve igen sokat változott funkciójában, hatókörében és elnevezésében egyaránt. Időközben átvette a megszűnt Gyermekek Háza feladatkörét, bővült a Tourinform Irodával, a Panoráma Mozival, majd 2005 januárjában a Művészetek Házával egyesült. Legfőbb alapfeladatai: a tárgyi- és szellemi kultúra értékeinek létrehozása, megőrzése, közvetítése; a kulturális műsorok, rendezvények, szakmai konferenciák, kiállítások szervezése, a közművelődési intézmények, közösségi színterek működtetése, a befogadó színházi tevékenység.
Német Színház (DBU)
A Magyarországi Német Színház Szekszárd városközpontjának egyik legszebb épületében, a szecessziós stílusban épült egykori Világ Mozgó moziban talált otthonra. Az immáron 30 éve működő, kisebbségi létéből kifolyólag speciális helyzetben lévő intézmény Magyarország egyetlen professzionális német nyelvű színháza. A színház a német kisebbség és a magyar lakosság közötti kulturális párbeszéd nyílt fórumaként is működik. Sokszínűségéről tanúskodik, hogy a magyar szöveg vetítésének köszönhetően a németül nem tudó közönség számára is elérhetővé teszi a színházi élményt. Az évadonként tematikusan szerveződő, gazdag repertoár (klasszikus évad, jubileumi évad) igyekszik minden korosztály igényeit kielégíteni.
Babits Mihály Emlékház
Szekszárd főteréről rövid sétával érhető el a Babits Mihály utcában, a Séd patak kanyarulatánál a Babits Mihály Emlékház, a költő szülőháza.
Megyeházi és állandó kiállítások
Egész évben megtekinthető megyeiházi kiállítások: A régi megyeháza világa, Mattioni Eszter festményei és himeskövei, Liszt Ferenc emlékkiállítás, Esze Tamás gyűjteménye. Az épület az állandó kiállítások mellett számos időszaki kiállításnak is otthont ad.
Wosinsky Mór Megyei Múzeum
A múzeumot Wosinsky Mór alapította, az ő nevét viseli ma az intézmény. Az intézményben jelenleg négy állandó kiállítás várja a látogatókat. A földszinti régészeti kiállítás az őskortól a kora Árpád-korig mutatja be Tolna megye történetét. Az emeleten a „Megelevenedett képek – egy kisváros a századfordulón” címet viselő helytörténeti kiállítás kapott helyet. A tárlaton jelképes sétával Szekszárd kelet-nyugati irányú tengelyén haladhatunk végig, olyan nevezetességek, épületek, műemlékek között, melyeket annak idején a városunkba látogatók is megcsodálhattak.
Bogár Tanya Szekszárd-Szőlőhegyen két népi műemlék jellegű épületben, eredeti környezetben Sárközt bemutató néprajzi magángyűjtemény látható. Vendégeknek bemutatják a nyitott kéményes
konyhát, a sárközi tisztaszobát, a gazdasági élet tárgyait. A présházban és a pincében a szőlőfeldolgozás eszközei láthatók. A bemutatott tárgyak nagy része 100-150 éves.
Mézeskalácsos, Gyertyaöntő és Cukorkakészítő Múzeum
A Petrits család 1825 óta foglalkozik mézeskalács, gyertya, cukorka és sütemények készítésével. A mesterség az évszázadok során apáról fiúra szállt. Jelenleg a hatodik generáció készíti a mézeskalácsokat és a gyertyákat.
Kulturális programok
Szekszárdi borvidék felfedezése
A szekszárdi hazánk egyik legrégebbi borvidéke, mely közel két évezredes múlttal rendelkezik. Területe mintegy 2200 hektár, melynek 70 százalékán kék szőlőt termesztenek. A legjelentősebb fajták a kékfrankos, cabernet sauvignon, cabernet franc, zweigelt, merlot és a Szekszárd védjegyének számító kadarka. Ugyancsak a borvidék sajátja a bikavér néven ismert cuvée. Az elmúlt másfél évtizedben jelentősen nőtt azoknak a pincészeteknek a száma, amelyek nemzetközi mércével mérve is versenyképes borokat palackoznak. Munkájukat a szakma is elismerte: a Magyar Bor Akadémia 1993-ban Vesztergombi Ferencet, 2004-ben Takler Ferencet, 2011-ben Vida Pétert, 2014-ben Dúzsi Tamást, legutóbb (2016) pedig Mészáros Pált választotta az Év bortermelőjévé.
Pünkösdi Hal és Vad Ünnep
Első alkalommal 2016-ban került megrendezésre a Pünkösdi Hal és Vad Ünnepe Szekszárdon. nyitott pincék, ételkülönlegességek, és több mint 30 kulturális program várta az idelátogatókat. Szekszárd új kulturális és gasztronómiai fesztiválja egy gazdag és színvonalas fesztiválprogramot kínál a résztvevőknek.
Szüreti napok

A Szekszárdi Szüreti Napok az év legnagyobb eseménye, igazi összművészeti fesztivál. Minden évben szeptember harmadik hétvégéjén zajlik. A szüretelés hagyományát megőrizve, értékként a bor és kultúra nemes kapcsolatát ápolva rendezik meg a fesztivált. Négy napon át igényes programokkal, kiállításokkal, koncertekkel, borkóstolóval, a tájegységre jellemző ételkínálattal várják a városba látogató vendégeket.
Háry János Mesefesztivál
A mesefesztiválon érdekes, változatos programok várják a látogatókat. A kisebbeket többek között mesés kalandpark, aktív játszóház, bábelőadások, kézműves foglalkoztató, állatsimogató és mozifilmek, illetve a Légvárvilág jóvoltából élménypark, a tizenéveseket pedig a kihívások tere és egyéb programok. Mesemondó, nagyotmondó versenyt, bajusz mustrát, színpadi előadásokat lehetett látni, hallani a 2016-ban elsőként megrendezett fesztiválon. A rendezvény egyik leglátványosabb része egy a helyi gyerekek rajzaival készült fényfestés volt.
Továbbiak
Fotók a “Holnap városáért Díj 2016” díjátadó ünnepségéről >>
A pályázat angol nyelvű összefoglalója >>