Téli szmogriadó Budapesten is

417
Téli szmogriadó Budapesten
Téli szmogriadó Budapesten

Az európai nagyvárosokban a közlekedés vált a levegőszennyezés fő okozójává. Madridban rendszeresen erős a levegő szennyezettsége, és Párizsban is gyakran van szmogriadó. Most Budapesten is szmogriadó van. 

Magyarországon a közlekedés és a fűtés a két fő oka a levegő szennyezettségének. A magyar utakon futó járműpark elöregedett, és egyre többen fűtenek gáz helyett fával, szénnel, ami erősen szennyezi a magyar települések levegőjét.
Madridban például 90 euró büntetést kell fizetnie annak, aki szmogriadó idején a tiltás ellenére autóba ül.

A szálló por légszennyezettségi szintje a budapesti mérőállomásokon két egymást követő napon meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket, és a meteorológiai előrejelzések szerint nagymértékű javulás a napokban nem várható.

Riasztási fokozat esetén – leghamarabb a következő szerdán reggel 6 órától életbe lépve – a gépjárművek forgalmának korlátozása várható, ha a hétfői, vagy a keddi mérési eredmények nem mutatnának megfelelő javulást, illetve legkésőbb a szerdára vonatkozó meteorológiai előrejelzések szerint javulás nem lesz várható. Egy ilyen forgalmi korlátozás a forgalmi engedélye szerint 0; 1; 2; 3; 4 jelölésű, vagy környezetvédelmi osztályt jelölő kódszám nélküli gépjárműveket érintheti.

A levegőtisztaság-védelmi jogszabályok szerint egy légszennyező anyag egyre növekvő szintje először az egészségügyi határértéket, súlyosabb – már rendkívüli légszennyezettségi – helyzetben a tájékoztatási küszöbértéket, a legsúlyosabb esetben pedig a riasztási értéket érheti el, vagy haladhatja meg.

A tájékoztatási fokozat azon légszennyezettségi szint küszöbértékének elérését, illetve meghaladását jelenti, melynek rövid idejű hatása veszélyt jelent a lakosság egyes különösen érzékeny (gyermekek, időskorúak, krónikus betegek) csoportjaira.

Madridhoz hasonlóan Párizsban is nehéz megértetni a lakossággal, hogy vegyék komolyan a szmogriadó idejére elrendelt közlekedési tilalmat. December elején egyszer már kérték a párizsiakat, hogy ne használják autóikat a szennyezett levegő miatt, de az autóknak csak körülbelül 5 százalékát állították le.

A Nyugat-Európában leselejtezett régi, korszerűtlen autókat nagy számban vették meg magyarok. Így Budapesten is sok olyan dízel autó közlekedik, melyek a levegő magas szállópor koncentrációjáért felelősek.