Milyen szabályok vonatkoznak az elektromos robogókra Európában?

803

Az e-robogók használati szabályozó törvények még mindig alakulnak, de hogyan hajtják végre ezeket a különböző európai országokban.

Június 1-től Nagy-Britanniában számos vonaton és peronon betiltják az e-robogókat. Hat vasúttársaság szabályozza a lépést a biztonsággal kapcsolatos aggodalmakra hivatkozva. 

De Európa mely országaiban vannak a legszigorúbb szabályok az e-robogókra? Nőtt az e-robogós balesetek száma az elmúlt években? És mi a helyzet az e-robogó balesetei által halálesetek számával?

Halálok az e-robogós balesetekben

Mivel a rendőrségi jelentésekből származó adatkészletek a legtöbb baleset nem azonosítják az e-robogós áldozatokat külön kategóriában, így a halálesetekre és balesetekre vonatkozó összehasonlítható adatkészletek nem állnak rendelkezésre Európa-szerte.

Ennek ellenére az egyes országokból rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a halálesetek és a sérülések száma nő. Főként az e-robogók egyre népszerűbbé válása miatt.

Az Egyesült Királyság Közlekedési Minisztériuma arra figyelmeztet, hogy az e-robogósok a közlekedést használók egyik kiszolgáltatott csoportja. Nem védi őket a karosszéria, mint az autóhasználókat, valamint a vezetők nehezebben látják őket az úton. Ez azt jelenti, hogy az e-robogó különösen érzékenyek a sérülésekre.

Nagy-Britanniában tavaly 1349 ütközés történt e-robogókkal, szemben az előző, 2021 júniusával végződő év 978-cal. Ugyanebben az időben 12 ember vesztette életét az e-robogókkal való ütközésben (ebből 11-en lovasok voltak). Az e-robogós ütközésekben 1425 sérült is volt, szemben az előző évi 1029-cel.
Franciaországban 2021-ben 24 ember halt meg e-robogóbalesetben. Köztük egy Párizsban. Németországban öt e-robogó-használó halt meg 2020-ban.

Kockázatok: E-robogók versus kerékpárok

Az OECD kockázatértékelése szerint nincs különbség a halálozási kockázat között az e-robogó és a kerékpár között. A sürgősségi osztályra kerülés esélye az e-robogósok és a kerékpárosok számára is azonos.
Az OECD jelentése szerint a motorosok vagy segédmotoros kerékpárok utazásonkénti halálozásának kockázata ötször nagyobb, mint az e-robogóké. Mind a kerékpárosok mind az e-robogósok halálozásának több mint 80 százaléka nehezebb ütközéséből származik.

Közutak, járdák és kerékpárutak: Hol lehet e-robogóval közlekedni?

A legvitatottabb kérdés az, hogy az emberek hol ülhetnek elektromos robogóval. Használhatók járdán vagy kerékpárúton? Az e-robogók az alábbi táblázatban szereplő szinte minden országban engedélyezettek a közterületeken. Ez alól Görögország és Hollandia kivételt képez.

A párizsiak elsöprő többséggel megszavazták az e-robogók kitiltását a francia főváros utcáiról, csaknem 90 százalékuk a tiltás mellett voksolt. 

A kerékpárutakon közlekedő elektromos robogók engedélye változó. A kerékpárosok számos lehetőséget használhatnak a kerékpárutakat, de Görögországban, Hollandiában, Norvégiában vagy az Egyesült Királyságban nem.

A járdákon való használatukra vonatkozó szabályok szigorúbbak. A 21 ország közül 15-ben tilos az e-robogó a járdán. Ez csak Belgiumban, Bulgáriában, Észtországban, Finnországban, Szlovákiában és Svédországban engedélyezett.

Túlnyomórészt sebességkorlátozások vannak

Leggyakoribb a 20-25 km/órás sebességkorlátozás. A 21 országból csak Bulgáriában, Észtországban és Magyarországon nincs sebességkorlátozás.

Ezen országok felében korhatárok vonatkoznak az e-robogók használatára is. Az alsó korhatár Ausztriában és Franciaországban 12 évtől, Olaszországban 18 évig terjed.

Az e-robogósok csak Dániában, Franciaországban és az Egyesült Királyságban kötelesek jogi felelősségbiztosítást kötni. Az országok többsége nem ír elő különleges szabályokat a vezetői engedélyekkel kapcsolatban.

A legtöbb európai országban nem kötelező a sisak viselése

A sisak viselése kötelező kiskorúak számára Ausztriában, Csehországban, Franciaországban, Svédországban és az Egyesült Királyságban. 16 másik országban az e-robogó minden korosztályú használója sisak nélkül közlekedhet.
Az e-robogót használók mindössze 4 százaléka használt sisakot, amikor baleset történt. Ez magyarázza a fejsérülések magas arányát az e-robogó áldozatai között az Európai Közúti Biztonsági Megfigyelőközpont (ERSO)  jelentése szerint.

Hamarosan további országok csatlakozhatnak Ausztriához, Csehországhoz, Franciaországhoz, Svédországhoz és az Egyesült Királysághoz a sisak kötelező tételéhez.

Ahogy az e-robogók egyre népszerűbbé váltak az elmúlt években, a szabályozás fejlődik és átalakul. 
Az Egyesült Királyságban bizonyos területeken kölcsönözhető e-robogókat próbálnak ki. Az eddig ilyen szabályok részletesek. A kormány által a bérelt e-robogókkal kísérletezőknek

szóló útmutatás szerint :

  • Jjogosítvánnyal kell rendelkezniük.
  • Az e-robogó maximális sebessége 15,5 mérföld/óra (25 km/óra).
  • Az e-robogóknak gépjármű-biztosítással kell rendelkezniük, de a bérlő résztvevőnek ezt nem kell megkötni, mivel a biztosítást az e-robogó kölcsönzője biztosítja.
  • A sisak használata ajánlott, de nem kötelező.
  • A kerékpárosok trial e-robogót használhatja az utakon (az autópályák kivételével) és a kerékpárutakon. 
  • Az e-robogót egyszerre csak egy személy használhatja