Hidrogénmeghajtással Párizsból New Yorkba 1,5 óra alatt

249
Destinus. hidrogénnel fenntartható repülés
Destinus. hidrogénnel fenntartható repülés

Az új hidrogénüzemű sugárhajtású repülőgépek tervezésével megkezdődik a hiperszonikus repülés új korszaka. A fenntartható repülési mód néhány órára csökkentené a Föld körüli légi úton történő utazási időt.

Az utolsó repülőgép a Concorde volt, amely az angol-francia mérnöki munka szuperszonikus eredménye. Fénykorában rekordidő alatt, körülbelül 3,5 óra alatt átszelte az Atlanti-óceánt. 2100 km/h feletti sebességgel.

Egy svájci start-up, a Destinus azonban 8 óráról mindössze másfél órára szeretné lecsökkenteni a Párizs és New York közötti utazási időt: hiperszonikus, hidrogénüzemű utasszállító repülőgépével.

Míg más cégek ismét a szuperszonikus repüléssel foglalkoznak, a Destinus célja az első kereskedelmi forgalomban lévő hidrogénüzemű repülőgép megépítése. A hangsebesség ötszörösével és több mint 33 km-es (100 000 láb) magasságban képes utazni.

A cég az elmúlt néhány évben tesztelte prototípusait, és 2022 végén bejelentette második prototípusának, az Eigernek a sikeres tesztrepülését.

“A prototípusok különböznek a végterméktől, mert a végtermék nagyon fejlett meghajtási technológiával rendelkezik” – mondta Bart Van Hove, a Destinus vezetője az idei párizsi légikiállításon a Le Bourget-ben.

“Különböző típusú motorjai, turbó- és sugárhajtóművei vannak. Mindegyik hidrogénüzemű és hidrogénhűtéses. motorcsatornákra oszlik. “

Spanyol állami beruházás

Áprilisban a társaság már büszkélkedhetett a beruházással, és bejelentette, hogy részt vesz a spanyol tudományos minisztérium által működtetett programban. Ez része a spanyol kormány hidrogénhajtású szuperszonikus repülések fejlesztésére vonatkozó programnak.

A minisztérium programját felügyelő ügynökség, a Centro para el Desarrollo Tecnológico e Industrial a Plan de Tecnologías Aeronáuticas (PTA) keretében stratégiai kezdeményezésként választotta ki a projektet.

A jelenleg összesen 12 millió eurós beruházással a projektben vállalatok és technológiai központok, valamint spanyol egyetemek vesznek részt.

A hidrogénenergia sok kutatás és fejlesztés tárgyát képezi, és a támogatók rámutatnak a zöld tulajdonságaira. Mivel a hidrogén égésének fő melléktermékei a hő és a víz. A termelt hő mennyisége azonban tervezési kihívást jelent.

A melbourne-i RMIT Egyetem kutatói a közelmúltban 3D nyomtatott katalizátorokat fejlesztettek ki, amelyek állításuk szerint képesek a hiperszonikus repülés meghajtására. Hűtőközegként működnek a rendkívüli hő leküzdésében, amely akkor keletkezik, amikor a repülőgép repül a hangsebesség ötszörösével. Ez körülbelül 6100 kilométer per óra.

Ilyen sebességgel a jövőbeni kereskedelmi légitársaságok körülbelül 90 perc alatt repülhetnek Párizs és New York között.

Frankfurtból Sydneybe 4 óra 15 perc alatt

Lehetőséget teremt a globális utazások lerövidítésére is. A világ körüli átrepülés Európából egy olyan célállomásra, mint például Ausztrália, jelenleg körülbelül 20 órát vesz igénybe egy normál utasszállító repülőgéppel.

A Destinus azt állítja, hogy technológiájával a Frankfurtból Sydneybe tartó járat mindössze 4 óra 15 percet fog tartani. Szemben a 20 órával. Így a Frankfurtból Sanghajba tartó járat 2 óra 45 percet vesz igénybe. Nyolc órával rövidebb, mint a jelenlegi út.

A Destinus 2022 júniusában együttműködött a spanyol motorgyártó ITP Aero-val, hogy kidolgozzon egy hidrogénmotor tesztüzemet. A spanyol kormánytól kapott támogatás egy Madrid melletti tesztüzem felépítését finanszírozza.
A második, 15 millió eurós támogatási projekt a folyékony hidrogénüzemű meghajtás szempontjaival kapcsolatos kutatásokat finanszírozza.

A projekt része Spanyolország azon törekvésének, hogy számos ágazatban élen járjon a hidrogénalapú mobilitás fejlesztésében és előállításában.