2022-ben rekordokat döntött az elektromos autók eladása az EU-ban

254
Elektromos autók
Elektromos autók

Az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége (ACEA) közzétett adatai szerint azonban az elektromos autók értékesítése gyakorlatilag nem változott. Sőt az Európai Unióban új rekordot döntött.


A koronavírus-járvány – az ukrajnai háborúval, a növekvő inflációval, valamint az energia- és üzemanyagköltségekkel párosulva – 2022-t kihívásokkal teli évté tette az autóeladások számára is.

Az APV először múlta felül a fosszilis tüzelőanyagokat

Az alternatív meghajtású járművek (APV) együttesen 2022 utolsó negyedévében az EU autópiacának több mint felét (53,1 százalékát) foglalták el. Összesen több mint 1,3 millió autót regisztráltak.

Az APV-k olyan járművek, amelyek vagy nem égetnek el hagyományos kőolajból nyert fosszilis tüzelőanyagot, például benzint és dízelolajat. Vagy olyan hibrid rendszert használnak, amelyet megújuló energiaforrással, például elektromos akkumulátorokkal támogatott fosszilis tüzelőanyag-motor hajt.

A Szövetség szerint ez volt az első alkalom, hogy az APV-k teljesítménye felülmúlja a benzines és dízelmotoros járművek értékesítését.

Az akkumulátoros elektromos járművek (BEV) – tisztán elektromos járművek – szintén rekordokat döntöttek 2022-ben. A teljes piaci részesedés 12,1 százalékát a 2021-es 9,1 százalékhoz, 2019-ben pedig 1,9 százalékhoz képest.

Nem jártak rosszul a hibrid autók sem, összesen 22,6 százalékos piaci részesedést értek el, ami 22,2 százalékos növekedést jelent 2021 azonos időszakához képest.

2022 utolsó negyedéve – az ACEA által a jelentésben használt referencia-időszak – különösen erős volt a BEV-piac számára, amely a legnagyobb mértékben nőtt.

Októbertől decemberig 31,6 százalékkal nőtt az új akkumulátoros elektromos autók uniós regisztrációja, összesen 406 890 darabot adtak el.

A legtöbb EU-piacon a BEV-k piaca nőtt: különösen Németországban, 198 293 eladott egységgel. A második helyet Franciaország szerezte meg 62 155 darab eladásával, Svédország pedig a harmadik helyet 37 013 regisztrált eladással.

A legszegényebb összes BEV-vel rendelkező országok Ciprus, ahol 2022-ben mindössze 108 új egységet adtak el, Észtország (202 db) és Bulgária (325 db).

A szerény számokkal rendelkező Ciprus érte el a legjelentősebb BEV-eladások növekedését 2021-hez képest (671,4 százalékkal több), ezt követi Lettország (199,2 százalék) és Svédország (84,3 százalék).

Pontosan tíz évvel ezelőtt a teljes autóipari piac mindössze 0,5 százalékát tették ki az elektromos autók (BEV-k és plug-in hibrid elektromos járművek, vagy PHEV-k).

A benzin és a gázolaj továbbra is veszít a helyéről

A jelentés azt is elmondja, hogy a benzines és dízelüzemű autók fokozatosan veszítenek térről. Összességében mégis 2022-ben az EU autóeladásainak több mint felét adták, 52,8 százalékot (16,4 százalék, illetve 36,4 százalék).

A dízelmotoros járművek értékesítése csökkenő tendenciát mutatott, 19,7 százalékkal csökkent, és különösen erősen érezhető volt Franciaországban és Belgiumban.

Mindkét országban növekszik azoknak az alacsony kibocsátású zónáknak a száma, amelyek megakadályozzák a dízeljárművek közlekedését.

„A vásárlók ma tájékozottabbak. Sokkal-sokkal kevesebb vásárlónk érkezik a kereskedéshez, aki gázolajat kér, mert tudják, hogy hamarosan betiltják” – magyarázta Alix Couturier, az Autothivolle franciaországi autókereskedési csoport értékesítési tanácsadója.

„Az üzemanyagárak is 20 euró fölé emelkedtek literenként. Hasonlítsa össze ezt egy elektromos autóval, amely körülbelül 1,80 euróba kerül 100 kilométerre, az újratöltéssel és a karbantartással együtt. Nem kell nagy számításokat végeznie ahhoz, hogy felismerje, hogy sokkal kényelmesebb.”

Franciaországban már tilos bizonyos dízel- és benzinmotoros modellek forgalomba hozatala bizonyos városokban.