A lítium kivezető utat jelent a fosszilis tüzelőanyag-termeléstől való függésünkből. A bolygó legkönnyebb ismert fémeként ma már széles körben használják elektromos eszközökben a mobiltelefonoktól és laptopoktól az autókig és repülőgépekig. Dél-Amerika az egyi legfőbb lelőhelye e ritka fémnek. De ennek is vannak árnyoldalai…
A lítiumon alapuló akkumulátorok a legismertebbek az elektromos járművek meghajtásában, amelyek 2030-ra az új autó-eladások 60 százalékát teszik ki. A Tesla Model S akkumulátora például körülbelül 12 kg lítiumot használ fel.
Ezek az akkumulátorok a könnyű, újratölthető energia kulcsai. A jelenlegi állapot szerint a lítium iránti kereslet példátlan. Sokak szerint ez kulcsfontosságú a megújuló energiaforrásokra való átálláshoz.
Ez azonban nem jár költség nélkül: a kémiai elem bányászata káros lehet a környezetre.
Például ilyen lítiumban és a természeti lelőhelyekben gazdag vidék Chile, Argentína és Bolívia határának találkozásánál található. Nagyjából a negyedét pedig Chile északi részén található Salar de Atacama sóterében tárolják.
Miért káros a lítium kitermelése a környezetre?
Bármilyen típusú erőforrás-kitermelés káros a bolygóra. Ezeknek a nyersanyagoknak az eltávolítása ugyanis talajromláshoz, vízhiányhoz, a biológiai sokféleség csökkenéséhez, az ökoszisztéma funkcióinak károsodásához és a globális felmelegedés fokozódásához vezethet.
De amikor a kitermelésre gondolunk, akkor a fosszilis tüzelőanyagokra gondolunk. Mint a szén és a gáz. Sajnos a lítium is ugyanebbe a kategóriába esik.
Annak ellenére, hogy utat nyit az elektromos jövő felé. A lítium úgy írható le, mint a nem megújuló ásvány, amely lehetővé teszi a megújuló energiát. Sokan a következő olajként is emlegetik.
A Friends of the Earth (FoE) jelentése szerint a lítium kitermelése elkerülhetetlenül károsítja a talajt és levegőszennyezést okoz. A kereslet növekedésével a bányászat hatásai „egyre jobban érintik azokat a közösségeket, ahol ez a káros kitermelés zajlik, és veszélyezteti a vízhez való hozzáférésüket” – áll a jelentésben.
A dél-amerikai sós síkságok, ahol lítium található, száraz területeken találhatók. Ezeken a helyeken a vízhez való hozzáférés kulcsfontosságú a helyi közösségek és megélhetésük, valamint a helyi növény- és állatvilág szempontjából.
A chilei atacamai sóvidéken a bányászat felemészti, beszennyezi és elvezeti a helyi közösségektől a szűkös vízkészleteket.
Egy tonna lítium előállításához körülbelül 2,2 millió liter vízre van szükség.
A lítium párologtató tavakon keresztül történő előállítása sok vizet használ fel – körülbelül napi 21 millió litert. Egy tonna lítium előállításához körülbelül 2,2 millió liter vízre van szükség.
„A lítium kitermelése vízzel kapcsolatos konfliktusokat okozott különböző közösségekkel, például a Chile északi részén fekvő Toconao közösséggel” – szögezi le a FoE jelentése.