Egy atomreaktor elhelyezése a Holdra úgy hangozhat, mint egy 1960-as évek hidegháborús thrillerének cselekményvonala. de egy nap talán ez lesz az egyetlen módja annak, hogy életben tartsák az ott élő űrhajósokat.
A NASA „hasadásos felszíni energiarendszerre” terjesztett elő javaslatot az Artemis program részeként, hogy az embereket visszahelyezze a Holdra, és végül a Marsra.
Az amerikai űrkutatási hivatal tervei szerint az űrhajósok végül akár két hónapot is tölthetnek majd a Holdon, ami a Naprendszerbe irányuló küldetések kiugrási pontja lesz. A probléma az, hogy egy holdéjszaka akár 14 napig is eltarthat, így a napenergia megbízhatatlan energiaforrássá válik egy nyüzsgő holdbázis számára.
“A hasadó felületi energia – a napelemekkel, akkumulátorokkal és üzemanyagcellákkal együtt – energiát biztosíthat a roverek működtetéséhez, kísérletek elvégzéséhez, valamint a Hold erőforrásainak víz, hajtóanyag és egyéb életfenntartó készletek előállításához” – mondta a NASA.
Mit keres a NASA?
A NASA pályázati felhívása néhány támpontot kínál arra vonatkozóan, hogy milyen lehet egy hasadási reaktor a Holdon.
Először is, sokkal kisebbnek kell lennie, mint a hagyományos atomreaktoroknak, amelyeket elektromos áram előállítására használnak a Földön.
A Holdra való eljutáshoz a reaktornak egy négy méter széles és hat méter hosszú hengeres konténerben kell elférnie, súlya pedig nem haladhatja meg a 6000 kg-ot.
Ha túléli az indítást és a leszállást, a reaktornak szállíthatónak kell lennie. Így a leszállóhelyéről el lehet vinni máshol a Holdra, ahol legalább 40 kilowatt folyamatos teljesítményt fog termelni akár tíz évig.
Mindezeken felül a NASA követelményei szerint a reaktornak teljesen autonómnak kell lennie.
“Nem támaszkodhat semmilyen külső áramforrásra vagy robottámogatásra, sem űrhajósok közreműködésére a rendszer indításakor, leállításában, üzemeltetésében vagy karbantartásában” – áll a NASA pályázati dokumentációjában.
Az egyesült államokbeli székhelyű cégeknek jövő év február 19-ig kell benyújtaniuk terveiket – közölte a NASA.
“A bőséges energia kulcsfontosságú lesz a jövőbeli űrkutatásban” – mondta Jim Reuter, a NASA Space Technology Mission Directorate (STMD) társadminisztrátora. “Arra számítok, hogy a hasadásos felszíni energiarendszerek nagymértékben hasznot húznak a Hold és a Mars energiaellátó architektúráiról, és még innovációt is ösztönöznek a Földön.”
Mi a következő lépés?
A NASA szerint az atommaghasadás űrben való működésbe hozására vonatkozó tervek nem állnak meg a Holdnál. Az év elején az űrkutatási hivatal és az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma bejelentette, hogy javaslatokat keresnek egy olyan nukleáris termikus meghajtórendszerre, amely jövőbeli Mars-küldetéseket hajthat végre.
A technológia komoly akadályokat vet fel: a nukleáris meghajtórendszert hajtó reaktor 2500 C-ot meghaladó hőmérsékleten működne, vagyis minden környező anyagnak túl kell élnie a keletkező extrém hőt.
“A nukleáris termikus meghajtórendszert alátámasztó reaktor jelentős műszaki kihívást jelent a meghajtási teljesítménycélok eléréséhez szükséges nagyon magas üzemi hőmérséklet miatt” – mondta Anthony Calomino, a NASA STMD nukleáris technológiai portfóliójának vezetője.
Nem csak a NASA-nak vannak nukleáris ambíciói
Szeptemberben a brit Rolls-Royce repülőgép-ipari vállalat felfedte, hogy egy nukleáris meghajtású holdbányászati művelet tervein dolgozik.
A brit nukleáris tengeralattjáró-flotta reaktorainak tervezésében tapasztalattal rendelkező mérnöki cég azt mondta, hogy az olyan cégek, mint a Blue Origin és a SpaceX, kitágították az űrben elérhető lehetőségek határát.
“Óriási hiány van ritkaföldfémekből. Tudjuk, hogy más bolygókon is léteznek, mert mindegyik ugyanabból a dologból keletkezett. Ez valóban nem rakétatudomány. Szóval aszteroidák, a Hold és a Mars bányászata remélhetőleg az én életemben megtörténik. – mondta Dave Gordon, a Rolls-Royce védelmi részlegének vezetője a Mail on Sunday lapnak.