A 10 legjobb feltörekvő technológia 2021-ben

301
feltörekvő technológiák
feltörekvő technológiák

Vajon mely új technológiák befolyásolják a világot a következő 3-5 évben? A World Economic Forum Top10 Energing Technologies jelentés foglalja össze ezeket a technológiai megoldásokat. Ezek a technológiai megoldások forradalmasíthatják a mezőgazdaságot és az egészségügyet és a világúrt is.
Az öntermékenyítő növények, az igény szerinti gyógyszergyártás, a leheletérzékelő diagnosztika és a 3D-nyomtatott házak mind-mind szerepelnek az összefoglalóban.

Zöld technológia fejlesztése és terjedése

A COP26-on az országok új, ambiciózus célkitűzéseket vállaltak az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére ebben az évtizedben. Ezen ígéretek teljesítése a zöld technológiák fejlesztésén és terjedésén múlik.

Két ilyen technológia – a „zöld” ammónia előállítása és a műtrágyát előállító mesterséges növények – mindkettő a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tétele érdekében került fel a feltörekvő technológia idei listájára.

A dekarbonizáció előtérbe kerülése

Egy évszázaddal azóta, hogy a tudósok azt javasolták, hogy a Föld légkörében lévő szén-dioxid-többlet visszatartja a hőt, és a bolygó felmelegedését okozza, globális erőfeszítések folynak a dekarbonizáció előmozdítására. A mindennapi élet minden területén. A kormányok és az iparágak alapvető kötelezettségeket tettek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére.

E kötelezettségvállalások teljesítése az elkövetkező három-öt évben példátlan innovációt és a születőben lévő technológiák ipari szintre való emelését követeli meg. Mint például: tömeges energiatárolás, alacsony szén-dioxid-kibocsátású vegyi források, újjáélesztett vasúti közlekedés, szén-dioxid megkötése, alacsony szén-dioxid-kibocsátású mezőgazdaság, nulla. emissziós járművek és energiaforrások. Valamint a megállapodás szerinti megfelelőség-ellenőrzés globális szinten.

Növények, amelyek maguk készítik a műtrágyát

Ma a világ évente több mint 110 millió tonna nitrogénműtrágyát használ fel a növénytermesztés fokozására. Mi van akkor, ha a növények képesek magukban felvenni a nitrogént, ammónia formájában „megkötni” azt magukban, ahogy a hüvelyesek, például a szója és a bab? 
Mivel az egyik legjelentősebb feltörekvő technológia, a kutatók célja, hogy más növényeket, például kukoricát és egyéb gabonaféléket is öntermékenyítésre késztessenek.

Az egyik megközelítés szerint a kutatók azon dolgoznak, hogy emulálják a hüvelyesek és a baktériumok közötti szimbiotikus molekuláris kommunikációt, hogy gyökércsomókat hozzanak létre – ez a hüvelyesek természetes műtrágyagyára. 

Egy másik módszerben a gabonagyökereket általában megtelepedő (de általában nem képződő csomókat) talajbaktériumokat arra tanítják, hogy nitrogéngázt termeljenek, amely egy kulcsfontosságú komponens, amely a légköri nitrogént növényekkel kompatibilis ammóniává alakítja.

Betegségek diagnosztizálása levegővétellel

Hamarosan a betegségek vizsgálata olyan egyszerű lehet a betegek számára, mint a kilégzés. Az új légzésérzékelők az emberi leheletben található több mint 800 vegyület koncentrációjának mintavételével diagnosztizálhatják a betegségeket. 

Például az emberi leheletben lévő aceton megnövekedett mennyisége diabetes mellitusra utal. Az érzékelők az elektromos ellenállás változásait keresik, amikor a leheletvegyületek átfolynak egy fém-oxid félvezetőn. Ezután az algoritmusok elemzik az érzékelő adatait.

Míg ezt a feltörekvő technológiát finomításra szorul, mielőtt széles körben elterjedhetne, egy 2020. márciusi Vuhanban (Kína) végzett tanulmányban az érzékelők figyelemre méltó, 95 százalékos pontosságot értek el a COVID-19 észlelésében és 100 százalékos érzékenységet a betegek megkülönböztetésében.

Igény szerinti gyógyszergyártás

A gyógyszereket manapság általában nagy tételekben, többlépcsős folyamatban állítják elő. A különböző részek a világ különböző pontjain szétszórva. A több száz tonna anyagot érintő folyamat befejezése hónapokig is eltarthat. Ez bizonyos kihívásokat jelent a konzisztencia és a megbízható ellátás terén. 
A mikrofluidika és az igény szerinti gyógyszergyártás fejlődése ma már lehetővé teszi, hogy szükség szerint kis, de egyre növekvő számú általános gyógyszert állítsanak elő.

Folyamatos áramlású gyártásnak is nevezik: folyamat az összetevőket csöveken keresztül kis reakciókamrákba mozgatja. 
A gyógyszereket hordozható gépekben, távoli helyeken vagy terepkórházakban lehet előállítani, az egyes betegekre szabott dózisokkal. A fennmaradó kihívás pedig e feltörekvő technológia magas költségeinek csökkentése.

A TELJES CIKK A VIP BOX OLVASÓINAK ELÉRHETŐ ITT!