Gabona-feldolgozó gyárat épít Tiszapüspökiben a Tisza-TK Projekt Kft.

326

A rendszerváltozás óta a legnagyobb élelmiszeripari beruházást végzi a Jász-Nagykun-Szolnoki Tiszapüspökiben,  a 100%-ban magyar tulajdonú Tisza-TK Projekt Kft. Az iparvállalat élelmiszeripari alapanyagokat, valamint takarmányokat állít elő. Termékei jelentős részét exportra szánja. 550 új munkahely létesül az üzemben, majd további 750 közvetett új munkahely jön létre a magyar gazdaságban. Az üzem GMO mentes kukoricát fog feldolgozni. A 145 millió EURO értékű zöldmezős beruházás az elérhető legjobb technológiával épül.

Élelmiszeripari beruházás Tiszapüspökiben
Élelmiszeripari beruházás Tiszapüspökiben

A beruházás a Szolnok mellett található Tiszapüspöki területén létesülő iparterületen valósul meg. Az üzem a szükséges hőenergiát biomasszából nyeri. Az üzem technológiája nagyon tiszta, hulladék keletkezése nélkül dolgozza fel a gabonát. Az energiaellátás megújuló alapokra helyezése az egyik legzöldebb gyárrá teszi üzemünket.

A magyar mezőgazdaság átlagosan 7-7,5 millió tonna kukoricát termel évente, melynek csak alig több, mint a felét használja fel az ország, az éves export felesleg 3-3,5 millió tonna. Magyarországnak, azon belül különösen a mezőgazdaságnak azonban hosszú távú érdeke, hogy a hazai feldolgozóipar és állattenyésztés nagyobb mennyiséget használjon fel belföldön és kevesebb gabonát kelljen távoli piacokra, magas költséggel elszállítani. Az alapanyag exportot ez az üzem magas feldolgozottsági fokú, jelentős hozzáadott értékű termékkel váltja ki.

Az új gyár stabil, hosszú távú keresletet biztosít a kukorica és a biomassza számára. A befektetés hosszú távon szolgálja a magyar mezőgazdaság érdekeit, és segíti szinte az élelmiszeripar összes szektorának fejlődését.

Egy olyan iparágban fejlődik ennek a gyárnak a megépítésével hazánk, amelyben eddig is élenjáró volt Európában. Az üzem segít kihasználni Magyarország agrárpotenciálját, arra épül, amiben a legerősebbek vagyunk, a jó mezőgazdasági adottságokra.

Az üzem építése 2015. augusztusában kezdődik és két év alatt fejeződik be.

A felépült üzem évi félmillió tonna kukoricát fog feldolgozni, termelő kapacitása az egyik legnagyobb lesz Európában: 250.000 tonna cukor mellett széles termékportfóliója a legmagasabb minőségű alkoholtól az étolaj alapanyagig terjed, de emellett jelentős lesz az állattenyésztés céljára gyártott GMO mentes takarmány-alapanyag termelés is.