DUIHK 30. konjunktúra felmérés: szerény növekedési kilátások, kihívások a munkaerőpiacon

330
DUIHK 30. konjunktúrafelmérés
DUIHK 30. konjunktúrafelmérés

A DUIHK tagvállalatai idén csak szerény javulásra számítanak üzleti helyzetük tekintetében, és nem számítanak a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére. Ez derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara legfrissebb Konjunktúrajelentéséből.

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 1994 óta végez rendszeres vállalati felméréseket. Ezek során nemcsak a mindenkori gazdasági és üzleti helyzetet vizsgálják, hanem az üzleti környezetre és gazdaságpolitikai keretre vonatkozó vállalati tapasztalatokat és véleményeket is.

2006 óta a közép-kelet-európai térség más országaiban is végeznek hasonló felméréseket az ott működő német
külkereskedelmi kamarák. Idén is 16 országban készült a felmérés. Ennek köszönhetően régiós szinten is
összehasonlíthatjuk a német vállalatok működési feltételeit és üzleti várakozásait.

Idei felmérésükben tükröződnek a nehéz makrógazdasági ill. külső feltételek, de megállapítható, hogy a legutóbbi, őszifelmérésünkhöz képest valamelyest javult az üzleti hangulat, és mérséklődtek a kockázatnak tekintett aggodalmak.

Az üzleti környezetre vonatkozóan továbbra is vegyes a kép. Vannak olyan területek, ahol az elmúlt évek során
javulást tapasztaltak a vállalatok, és ahol régiós összehasonlításban is kedvezőek a magyarországi működési
feltételek. Más kérdésekben azonban továbbra is hiányosságokra utalnak a felmérés eredményei.

A vállalatok fejlődése szempontjából meghatározó tényezők közül továbbra is kiemelkednek a munkaerőpiaci
adottságok és fejlemények. A munkaköltségek és a szakemberhiány továbbra is nagy terhet jelent a cégek
számára.

A legnagyobb kockázatot a gyenge keresletben és a munkaerőköltségekben látják a vállalatok, de a szakképzett munkaerő hiánya, az energiaárak és az árfolyam-ingadozások is továbbra is sok vállalatot terhelnek.
Az üzleti környezet minőségét tekintve több területen nem folytatódott az elmúlt évek pozitív trendje, például a gazdaságpolitika kiszámíthatósága vagy a jogbiztonság tekintetében. Ugyanakkor helyi beszállítókról, a kutatás és fejlesztés feltételeiről és az infrastruktúráról a korábbi évekhez képest kedvezőbben nyilatkoztak a résztvevők. Ezeken a területeken a vezetők elégedettsége magasabb, mint a közép- és kelet-európai térség átlagában.

Az eredmények ismertetésekor Sávos András, a DUIHK elnöke hangsúlyozta, hogy a konjunktúrajelentés mind a vállalatok, mind a gazdaságpolitika számára megbízható információkat nyújt a vállalatok helyzetéről, de a gazdaságpolitikai keretekkel kapcsolatos elvárásokról is. 2024-ben immár 30. alkalommal.

A 2024-es felmérésben 241 magyarországi vállalat vett részt, míg a régió 15 másik országában párhuzamosan zajló felmérésekben összesen 1.292 vezető töltötte ki a kérdőívet.