Ami Kínában 2019 vége felé járványként kezdődött, az globálisan terjedt el. A COVID19 járvány ma már exponenciálisan növekszik. Gazdasági hatása már súlyosabb, mint a SARS, vagy a MERS. A politikai következményeket nehezebb megjósolni, de jelentősek és tartósak lehetnek.
Számos ország adatai nem megbízhatóak. A tesztelési képesség, a politikai célszerűség és a klinikai jellemzők hiánya miatt. Egy hosszú, legfeljebb 12 napos inkubációs periódus alatt, amely alatt a fertőzött emberek tünetmentesek lehetnek. Egyértelmű azonban, hogy ez a járvány exponenciálisan növekszik.
Kína nagyszerű munkát végzett a COVID-19 elleni védekezésben, és ezzel a világ többi részének is segített abban, hogy időt fordított a vírus felkészítésére és megfékezésére. De a COVID19 járvány megfékezése a magánszektor támogatását is igényli.
Különösen három területen:
1. Tartsuk nyitva az ellátási láncokat és a logisztikát , hogy a gyógyszerek, oltások és maszkok álljanak rendelkezésre a növekvő kereslet kezelésére.
2. Megbízható információk áramlásának biztosítása a személyzet számára. A cégeknek a lehető legőszintébbeknek, átláthatóbbaknak és tájékozottabbaknak kell lenniük.
3. Részvétel az egészségügy és a gyógyszerészet egyes ágazataiban a kritikus kutatásban . Ez magában foglalja a diagnosztikai vizsgálatokat, a közegészségügyi és a prevenciós kutatásokat, valamint új gyógyszerek és oltások, terápiák és gyógyszerek kifejlesztését azoknak a betegeknek, akik már megfertőződtek a COVID-19-ben.
Fontos a további járványok visszaszorítása és a felkészülés a kitörésekre. Különösen azokban az országokban, ahol az egészségügyi rendszerek nehézségekkel küzdenek vagy nincsenek elég forrásai. Együtt kell működnünk ezen országok új gyógyszerekkel és oltásokkal való támogatása érdekében, és senkit sem hagyhatunk hátra. Miért? Mert a méltányos megközelítés mellett a folyamatban lévő fertőzések és terjedések megelőzése és visszaszorítása saját érdekünk is.
A COVID19 gazdasági következményei
A 2003-as SARS-járvány, amely körülbelül 8000 embert megfertőzött és 774-et ölt meg. A becslések szerint a globális gazdaságnak 50 milliárd dollárba került . A 2015-ös dél-koreai MERS-járvány 200 embert megfertőzött és 38-at megölt, de becsült költsége 8,5 milliárd USD volt.
A koronavírus-járványnak nagyobb gazdasági hatása van, mint bármelyik elődnek.
A Wall Street csatlakozott egy globális eladáshoz; az amerikai vállalatok S&P 500 indexe 11,5% -kal esett vissza a február 24-én kezdődő héten. Ez volt a legrosszabb hét a 2008-as válság óta.
Kína a kínai újév óta egy hónapig gyakorlatilag gazdasági zárlatban volt, és a globális gyártásban már érezhető a hatása. Bár a terjedés elkerülésére ésszerű óvintézkedéseknek van értelme, az üzleti vállalkozások és a politikusok számára túl könnyen pánikba eshetnek.
Az ellátási lánc következményei azonban valósak, és egyes ágazatokat és eszközöket jobban érintenek, mint másokat. Az olyan árura kell gondolni, mint az olaj, vagy az olyan ellátási láncokig, amelyek érzékenyek a megszakításokra. Pl. az autógyártás.
A magas szintű eladósodottsággal és eszközbuborékokkal rendelkező globális gazdaság törékenysége a 2008-as globális hitelválság kezelésének öröksége. Amint arra a Világgazdasági Fórum 2020. évi globális kockázati jelentésében rámutattak, a gazdasági rendszerben számos billenőpont van.