Karácsony, szilveszter, az ünnepek dínomdánomja után csendesebb időszak következik. Van még idő tárlatok megtekintésére is. Gyönyörködni és csodálni elmúlt korok festményeit. Most a Nemzeti Galéria XIX. századi festészet állandó kiállítását ajánljuk figyelmébe. Megér egy délutánt!
A nagy kommunikációs kampányokkal meghirdetett világhírű festők (Picasso, Modigliani …) tárlatai mellett barátainkkal mindig rábukkanunk az állandó kiállítások egy-egy gyöngyszemére.
Egy ilyen gyöngyszem a XIX. század állandó tárlata, mely a Nemzeti Galéria első emeleti központi termeiben tekinthető meg.
Közel 150 festményt, 40 szobrot, 40 érmét és 33 iparművészeti tárgyat vonultat fel a kiállítás. Bepillantást nyerünk a magyar képzőművészet 1810 és 1900 közötti időszakába. Új szempontok szerint. Új válogatásban.Az alkotások egy harmadával még ritkán láthatott a nagyközönség.
A XIX. század a nemzeti művészet megszületésének a százada. Ez az a század, amikor a művészeti intézmények rendszerét is kialakították.
Ferenczy István, Szinyei Merse Pál, Izsó Miklós, Barabás Miklós. Pásztorlányka, a Majális, a Búsuló juhász, a Vásárra induló román család. Csak néhány ikonszerű művészeti alkotás.
A 14 szekcióba rendezett anyagban megtalálhatunk kronológiai, stílustörténeti (a biedermeier, a Kelet vonzásában, a szabadban, naturalizmus) , tematikus (a modern élet heroizmusa, Itália földjén, egzotikum és erotikum), és műfaji (a természettől a tájig, a portré fénykora) blokkokat.
A teremsor közepét pedig kultúrtörténeti-intézményi szekció foglalja el. A kultúra színterei címet viselő teremben a közönség megismeri azokat a XIX. században kialakított művészeti intézményeket, melyek a művészeti élet kibontakozását teszik lehetővé.
Ha még nem csatlakozott Közösségi oldalunkhoz,
akkor kattintson ide!