Több ország szorgalmazta, hogy a digitális tanúsítványok segítsék az idegenforgalom elindítását.
A külföldi utazások megkezdéséhez digitális igazolást kell adni az állampolgároknak az EU-ban “megkülönböztetés nélkül” – állítják a tisztviselők.
A cél az, hogy bárki, aki Covid-19 ellen oltott, vagy negatív tesztet kapott, vagy nemrég gyógyult meg a vírusból, az EU-ba utazhasson.
A 27 tagállam dönt majd az új digitális tanúsítvány használatáról. A vakcinázási útlevelekkel kapcsolatban az aggodalmak amiatt vannak, hogy diszkriminatívak lehetnek. Hsz nem minden vakcinára vonatkozna.
Egyesek szerint lehetővé tennék egy kisebbség számára, hogy korlátozás nélkül élvezhesse a külföldi utazásokat, míg mások számára, például a beoltás szempontjából nem elsődleges fontosságú. A fiatalok továbbra is olyan intézkedésekkel szembesülnek, mint a karantén.
Egy másik felvetett kérdés az volt, hogy hiányosak az adatok a vakcinák hatékonyságáról a vírus hordozásának vagy továbbadásának megakadályozásában.
Didier Reynders, az igazságügyi biztos szerdán Brüsszelben nyilatkozva kijelentette, hogy a javasolt digitális tanúsítvány “minden EU-s állampolgárra, családjukra vonatkozik, amikor elhagyják az EU-t vagy külföldön élnek”.
“Évényes lenne az Európai Gazdasági Térség (EGT) számára is, mert Norvégiával és Izlanddal akarunk együttműködni” – mondta. Hozzátéve, hogy Svájcot sem hagynánk ki e sorból.
Reynders úr elmondta, hogy még sok tennivaló van a digitális tanúsítvány létrehozásában, de a cél az volt, hogy a nyári turisztikai szezon előtt beindítsák.
Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök üdvözölte a tervet, amely szerinte “jelentősen megkönnyíti az állampolgárok mozgását, és elősegíti az idegenforgalom és az abban erősen támaszkodó gazdaságok fellendülését”.
Az Európai Bizottság javaslata kimondja, hogy minden olyan EU-tagállamnak, amely engedélyezi az oltott utazóknak a korlátozások, például a karantén megkerülését, ugyanolyan feltételek mellett el kell fogadnia a blokk más államaitól származó igazolásokat.
A vakcinákat az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA) kell jóváhagynia. Ide tartoznak a Pfizer-BioNTech, a Moderna, az Oxford-AstraZeneca és a Johnson & Johnson által kifejlesztett gyógyszerek. De egyelőre ebből a sorból kimarad az orosz Sputnik V, vagy a kínai Sinovac és Sinopharm oltás.
A javaslat ugyanakkor hozzáteszi, hogy az iránymutatások “nem akadályozhatják a tagállamokat abban, hogy más Covid-19 oltásokra kiállított oltási igazolások elfogadásáról döntsenek“.