Égig érő városok a túlzsúfolt városi lüktetés helyett

311

Továbbfolytatódik a városiasodás folyamata a jövőben is. Globális jelenség a városokba történő tömeges migráció. Ez a jelenség a magyar városok esetében is megfigyelhető.
2050-re a világ lakosságának 70%-a városban fogja élni mindennapjait. Ez a folyamat Kínában sokkal nagyobb és gyorsabb mértékben történik. A tömegek “befogadásának” egyik megoldása lehet a városok ég felé való növekedése, azaz a magas felhőkarcoló szellem városok kialakítása.

Jó néhány nagyváros széltében már nem tud továbbnövekedni. A növekvő lakosszám a növekvő energia felhasználást, a növekvő környezetszennyezést (a legfőbb közlekedési mód az autó)  idézi elő. A végtelen terjeszkedést, torlódást és végletes környezetszennyezést kikerülve a városoknak nem “sűrűbbé” hanem magasabbá kellene válniuk.

shanghai-tower-by-gensler1

Egy kísérleti megoldás erre a Sanghaji Torony. 632 méteres magas, 128 emeletes. Hasonló mint a világ legmagasabb épülete a Burj Khalifa. Az építőipari technológia a fenntarthatósági szempontokat vette figyelembe.
A hűtés, fűtés, légtisztítás is eszerint lett megtervezve. Az intelligens termosztát egy állandó, 20-27 fokos hőmérsékletet biztosít.  Igy a lakások költsége mintegy 30%-kal alacsonyabb.

Gyalogosan is elérhető közös élettereket terveztek: éttermek, sport lehetőségek, üzletek, iskolák, kórházak…
Az épület maximum 100 000 főt képes befogadni az ott lakók és a látogatók számát is tekintve. Itt minden gyalogos vagy kerékpáros a távolság.

Az, hogy a demográfiai növekedésre megoldás-e a “függőleges” város? Nos, azt majd a jövő eldönti!