A világ legdrágább városainak éves indexén Hongkong mögött Zürich és Párizs kiszorította Szingapúrt és Oszakát.
Amerika, Afrika és Kelet-Európa városai az év során olcsóbbá váltak, míg Nyugat-Európa viszonylag drágábbá vált, ami részben az európai valuták amerikai dollárral szembeni emelkedését tükrözi. A deviza gyengesége részben azért volt, mert a felmérésre szeptemberben került sor, amikor Amerikában csúcson volt a járvány.
A 10 kategória közül a dohányáru és a szabadidő – ideértve a szórakoztató elektronikát is – emelkedett a legnagyobb mértékben, míg a ruházati költségek csökkentek.
“A COVID-19 hatással volt az áruk és szolgáltatások felhasználására” – mondta Dutt.
“A szórakoztató elektronikában a legmagasabb áremelkedés tapasztalható tavaly óta”. Ez nem meglepő, tekintve, hogy az otthoni munkavégzés mennyire növelte a laptopok iránti keresletet – mondta.
A járványnak a 2020-as felmérésre gyakorolt hatása a következőket foglalja magában:
ellátási lánc problémák, olyan cikkek hiányával, mint például a WC-tekercs, amely némi áremelkedést eredményez; kormányzati intézkedések, bizonyos árellenőrzések vagy adóemelések bevezetésével; csökkenő rendelkezésre álló jövedelmek; és az életmód változásai. Az emberek több időt töltenek otthon.
A felmérés által kiemelt változások újabb bepillantást engednek arra, hogy a válság milyen következményekkel járhat. Valószínűleg még várat magára a gazdasági fellendülés, s valószínűleg „részleges és egyenetlen” lesz a Nemzetközi Valutaalap szerint. A Valutaalap szintén azt jósolja, hogy a COVID-19 növeli az egyenlőtlenséget a feltörekvő piacokon és a fejlődő gazdaságokban.
A gazdasági kudarcokból való kilábaláshoz szoros együttműködésre van szükség az állami és a magánszektor között – mondta Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke a Világgazdasági Fórum változásainak úttörőinek csúcstalálkozóján. Óvatosan optimista okként említette az oltóanyag kifejlesztése terén elért haladást .
Nőtt az online kiskereskedelem iránti kereslet. Megváltoztak az étkezési szokások, ugyanis az elraktározott étkezési készletekkel helyettesíti sok középosztálybeli család éttermi ételeit.
Talán nem meglepő, hogy az index egyik legmeredekebb emelkedése a rekreációs kategóriában volt, amely magában foglal egy könyv, egy tévét és egy személyi számítógépet.
A városok közül Teheránban éreztette negatív hatását a dollár, mivel az amerikai szankciók felrúgták az árakat. Ennek ellenére a városban a költségek jóval a világ három legdrágább városának költségei alatt maradnak – áll a jelentésben.
Az izlandi Reykjavik volt. mely a legtöbet esett a rangsorban. Mivel az infláció lelassult, és a turizmus – amely a gazdaság egyik fő hajtóereje – padlóra került. – mondta Arindam Dey, a The Economist Intelligence Unit közgazdasági osztályának igazgatója a Zoom felhívásban.
A legnagyobb árcsökkenés Rio de Janeiróban és Sao Paulóban volt tapasztalható, ahol a járvány és a magasabb szegénységi szint járult hozzá e folyamathoz.
A pandémia miatt további árcsökkenés
“Mivel a világgazdaság valószínűleg nem tér vissza a pandémiát megelőző szintre 2022-ig. A kiadások továbbra is korlátozottak lesznek, és az árak lefelé irányuló nyomás alatt vannak” – áll a jelentésben.
„Sok ártudatos fogyasztó előtérbe helyezi a háztartási tárgyakat, az otthoni szórakoztatást és a gyorsabb internet-hozzáférést. A ruházat és az otthonon kívüli kikapcsolódás költségei háttérbe szorulnak. ”