Hogyan készül fel a világ a tömeges Covid elleni oltásra?

322
COVID oltóanyag
COVID oltóanyag

Több mint 12 milliárd oltóanyag-dózist jelentett be minden gyártó 2021-ben történő kiadásra. Arra az esetre, ha az összes oltójelöltnek sikerrel járna a klinikai vizsgálat.
Csak egy összehasonlítási adat. Az első oltási hullám a 92 alacsony és közepes jövedelmű COVAX országban az UNICEF éves rutinszerű oltási programjának kétszer-háromszorosa. A feladat nagysága kiemelt együttműködést igényel a multinacionális szervezetek, kormányok és iparágak részéről.

Egy olyan év áll mögöttünk, amely során a COVID-19 vírus terjedésének megfékezésére tett kísérletek következményei milliók életét és megélhetését befolyásolták világszerte. A legrosszabb esetekben a legkiszolgáltatottabbak megélhetésére gyakorolt ​​hatások a szegénység szintjének emelkedéséhez vezettek. Az Oxfam jelentése szerint naponta akár 12 000 ember is éhezett 2020-ban.

A biztonságos oltások hatékony elosztása elengedhetetlen az életet védő gazdasági fellendülés helyreállításához. És most, amikor az első COVID-19 vakcinát egy 90 éves nőnek adták be az Egyesült Királyságban , a világ várja a tömeges oltási program bevezetését. Miután az elmúlt hetekben több gyógyszergyártó cég ígéretes vakcinakísérleti eredményeket jelentett be.

A Pfizer / BioNTech vakcinát sürgősségi alkalmazásra az Egyesült Királyság gyógyszerszabályozó hatósága engedélyezte az Egyesült Államok és Európa döntése előtt. Az első hullám alatt csak a legmagasabb kockázatú csoportokat oltják be. Az Egyesült Királyság 40 millió adag vakcinát vásárolt, amelyekről nemrégiben bebizonyosodott, hogy a második adag után 95% -os hatékonysággal rendelkezik . 
Miután sürgősségi felhasználásra engedélyt kapott, az Egyesült Államok megkezdte a vakcina bevezetését, s a szállítmányok érkeznek az elosztóközpontokba.

A vakcinakapacitás növekedésével soha nem látott méretű feladattal kell szembenézni egy befogadó, biztonságos és fenntartható terjesztés biztosítása érdekében, hogy elérjük az élvonalbeli egészségügyi dolgozókat, a veszélyeztetett csoportokat és végül minden embert szerte a világon.

Az összes gyártó összesen több mint 12 milliárd oltóanyag-dózist jelentett be 2021-ben történő kiadásra. Ha a legjobb forgatókönyv fog megvalósulni.  E szerint az ideális forgatókönyv szerint hat-hét milliárd adag kerül kiszállításra az előrendelt oltások első hullámában. Ezután várhatóan sok ország eléri az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minimális 20% -os védőoltását.

Kulcsfontosságú tényezők a biztonságos vakcinák elosztásában

Számos kulcsfontosságú tényezőt azonosítottak, amelyek döntő szerepet játszanak a tömeges COVID elleni oltások sikeres végrehajtásában.

Az első kulcsfontosságú tényező a gyártási folyamatban részt vevő földrajzi területekre vonatkozik. A COVID-19 vakcinadózisok több mint 90% -át várhatóan az Egyesült Államokban, Európában, Indiában és Kínában állítják elő, míg Afrika és Ázsia (India és Kína kivételével) várhatóan a legnagyobb importőr. 
A Világgazdasági Fórum és a McKinsey közös forgatókönyv-modellje szerint a legnagyobb exportőrök, Európa és India várhatóan az első hullámban egyenként körülbelül egymilliárd adagot fognak kiszállítani (hogy globálisan elérjék a 20% -os immunizációt), amelyekből körülbelül 600 millió Indián és Kínán kívül Afrikába és 1100 millióan Ázsiába kerülnek.

COVID19 elleni oltóanyag
COVID19 elleni oltóanyag

A vakcinák tíz százaléka és 20% -a – azaz a Pfizer / BioNtech oltóanyag, amelynek 2021-ben bejelentett gyártási kapacitása 1,3 milliárd adag – valószínűleg megköveteli az ultra-hideg ellátási lánc megkönnyítését -70 ° C-on, de ezeket többnyire Európán belül alkalmazzák. Észak-Amerika és Japán, amelyek még olyan erőforrásokkal rendelkeznek – vagy tudnak szánni a szükséges képességek kiépítésére-, hogy tudják fogadni az ilyen típusú vakcinákat.

Bár minden országnak megvannak a maga logisztikai kihívásai, a globális déli országoknak nagyobb támogatásra lesz szükségük az oltások sikeres terjesztéséhez
A kontinentális szállításokat a korlátozott légi teherkapacitás befolyásolja. 2021% első és második negyedévében 20-25% -os csökkenés volt. A charterjáratok azonban megoldhatják ezt a problémát, ha megfelelő finanszírozás áll rendelkezésre.

A logisztikai képességek a világ déli országaiban eltérőek, de általában bármilyen hideglánc-logisztikánál is alacsonyabbak, mint a fejlett gazdaságokban. Különösen nagy kihívást jelentenek a repülőtéri kezelés, raktározás, szárazjég létesítmények (a mélyfagyasztott hőmérsékletű vakcinák kezelésére) és a vakcinák szállítása a vidéki területekre.

A déli országokban nagyobb az eltérés és a hamisítás kockázata, biztonsági megoldásokat is igényel. Beleértve a sorszámokat, a nyomkövetést és a potenciálisan blokklánc-technológiát. Végül, a nagy mennyiségű kiegészítő vakcinakészlet, például fecskendők, tűk és PPE készletek elosztása, amelyek számban és tonnában nagymértékben meghaladják az oltó ampullák térfogatát, szintén hatékony koordinációt és együttműködést igényelnek az időben történő szállítás biztosítása érdekében.

E kihívások figyelembevételével hogyan biztosíthatja az ellátási lánc és a szállító közösség a COVID oltóanyag-forgalmazást, hogy minden közösség, társadalmi csoport részesüljön az oltóanyagból?

A kollektív fellépés négy útját látják:

  • Kapcsolatba lépni a kormányokkal, a vámhatóságokkal és a nem kormányzati szervezetekkel a magán-közszféra közötti partnerségben való részvétel érdekében, amely biztosítja az oltások gyors és biztonságos globális mozgását. Ez azt jelenti, hogy gondoskodni kell az előzetes vámkezelésről, a légtér tisztításáról, a dokumentációról és a képzésről.
  • Az eszközmegosztás ösztönzése:
    amennyiben szükséges és adott esetben, az oltóanyag-ellátási lánc szűk keresztmetszeteinek felszámolása és az esetleges hiányosságok pótlása érdekében, nevezetesen a légi teher mennyiségének megszilárdítása, a hűtőgépek konténereinek elhelyezése, a jegesedési lehetőségek és a raktárhelyiségek megosztása vagy az utolsó mérföldes mennyiségek megszilárdítása.
  • Versenyképes szakértelem biztosítása a kormányok támogatásához, ahol szükséges, és adott esetben tanácsot ad a vakcina terjesztésének tervezésével kapcsolatos megoldásokhoz.
  • Támogatni a COVAX-ot koordinációs szerepében (információk erőforrásokra, eszközökre vagy sürgősségi cselekvési felhívásokra vonatkozólag)

Úgy gondoljuk, hogy a világjárvány példátlan mértéke innovatív és merész kollektív fellépést igényel a multinacionális szervezetektől, kormányoktól és iparágaktól. Azért hogy kezelje a hatásokat és támogassa az új normális helyzetbe való visszatérést. Milliók élete és megélhetése függ világszerte attól, hogy képesek vagyunk-e kiaknázni az ilyen kollektív cselekvés erejét. Akár az egészségügyi, az áruszállítás, akár a humanitárius szolgáltatás nyújtása terén. Hogy egyetlen nemzet és semmilyen kiszolgáltatott közösség ne maradjon le e folyamatban. Hozzájussanak időben a megfelelő minőségű és mennyiségű COVID elleni oltóanyaghoz.

Forrás: Világgazdasági Fórum