Egyetemi új kutatási programok az ELKH támogatásával

338
Kutatási projektek támogatása
Kutatási projektek támogatása

Egyetemi együttműködések keretében indultak új kutatási programok az ELKH támogatásával.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Titkárságának kezdeményezésére összesen öt egyetemi együttműködési megállapodás jött létre 2020-ban, amelyek keretében új kutatási projektek indultak összesen 540 millió forintos támogatással.

Az ELKH kezdeményezésére együttműködési megállapodás jött létre a Széchenyi István Egyetemmel (SZE), a Szent István Egyetemmel (SZIE), a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE), a Pécsi Tudományegyetemmel (PTE), illetve az Óbudai Egyetemmel (ÓE) – írják a közleményben.

A megállapodások eredményeként december 1-jétől kutatási projektek indultak, amelyekhez az ELKH Titkárság a 2021. november 30-ig tartó időszakra összesen 540 millió forintos támogatást biztosított.

Az SZE és az ÓE együttműködést a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), a SZTE együttműködést a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK), a SZIE együttműködést az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK), a PTE Szentágothai János Kutatóközpont (SZKK) együttműködést pedig a Természettudományi Kutatóközpont (TTK) vezeti – teszik hozzá.   

Mint írják, a program fontos küldetése, hogy az eddigi sikeres Kiválósági Együttműködési Programok (KEP) szakmai értékelésére és tapasztalataira építve tudomány- és kutatásszervezési szempontból hatékonyabb kereteket biztosítson a bevont intézmények kutatói által javasolt témák kidolgozásához.

Emellett a tervek szerint kiterjesztik a programot a hazai kutatóegyetemek körül kibontakozó innovációs ökoszisztémára is azzal a céllal, hogy támogassák az ELKH egyetemekhez közeli kisebb, ám bizonyos területeken jelentős eredményeket elérő kutatócsoportok integrálását.



    “A kísérleti program fő célja, hogy növelje azoknak a nemzetgazdasági szempontból is fontos, ugyanakkor az ELKH kiemelt tudományos tématerületeibe jól illeszkedő kutatási projekteknek a számát, amelyekben előtérbe helyezik az eredmények hasznosulását. Ez fokozhatja a versenyt, és növelheti a KFI-együttműködések színvonalát is” – teszik hozzá a közleményben.

Az ELKH kutatási projektjeinek támogatásai



A tájékoztatás szerint az ELKH-SZTAKI-SZE együttműködés keretében 150 millió forintos támogatással indult kutatási program a nagy sebességű, alacsony késleltetésű kommunikációs technológiák (5G és 6G) társadalmi elfogadottságának növelésére, továbbá az iparban történő technológiai alkalmazásuk bővítésére irányul.

Az ELKH-SZTAKI-ÓE együttműködésben 100 millió forintos támogatással indult el a Kibermedikai rendszerek fejlesztése mesterségesintelligencia- és hibridfelhő-módszerekre alapozva című projekt.

Az ELKH-SZBK-SZTE együttműködés keretében pedig 120 millió forint támogatással két projekt indult, 60-60 millió forintos kerettel. Az egyik, a közlemény szerint, egy fotokémiai témájú alapkutatási program, a másik egy idegsejtekkel kapcsolatos projekt.

Az ELKH-TTK-PTE-SZKK együttműködés keretében négy olyan kutatási projektet támogatnak, amelyek a TTK és a Szentágothai János Kutatóközpont részben már elindított együttműködési területeire építenek.

Emellett 70 millió forintos támogatással indult el ELKH-ATK-SZIE együttműködés keretében az a Precíziós nemesítés a biztonságos élelmiszer-alapanyagért kutatási program, melynek célja különféle génszerkesztésen alapuló technológiák alkalmazása.