Nyilvánvaló, hogy a COVID-19 (koronavírus) kitörése zavarja a gyártást és a globális értékláncokat. Következményekkel jár a vállalkozások, a fogyasztók és a globális gazdaság számára. Számos vezérigazgató arra törekszik, hogy válaszoljon sürgős kérdésekre arról, hogyan kell megvédeni alkalmazottaikat, gondoskodni az ellátás biztonságáról, mérsékelni a pénzügyi hatásokat, kezelni a reputációs kockázatokat és megkeresni a piaci bizonytalanságot, amely csökkenti a keresletet.
A globális értékláncokat, amelyek a gazdasági fejlődés és a GDP növekedésének alapvető motorjai, hagyományosan úgy alakították ki, hogy optimalizálják a költségek versenyképességét. A koronavírus felhívja a figyelmet arra, hogy a vállalatoknak a kockázati versenyképességre is összpontosítaniuk kell.
Koronavírus hatása-Zavar a globális piacokon
A COVID-19 már jelentős hatással van a globális piacokra. A vírustól való félelem hatással van a globális olajárakra, mivel a kínai finomítók csökkentik a termelést, várva az otthoni kereslet csökkenését.
A csökkenő kínai kereslet hatással van a beszállítók kilátásaira. A Reuters becslései szerint Kína gazdasági növekedése várhatóan 4,5 százalékra lassul 2020 első negyedévében – ez a leglassabb ütem a 2008. évi pénzügyi válság óta, és 1,1 trillió dolláros veszteséget jelenthet a globális gazdaság számára.
A válság végső gazdasági útja még nem ismert, de valószínűleg ez a válság sokkal inkább zavaró lesz, mint bármi más, amit a múltban tapasztaltunk.
Értéklánc szempontjából a múltbeli válságokkal, például a SARS 2003. évi kitörésével vagy a 2011. évi Fukushima nukleáris katasztrófával összefüggő zavarok manapság nem útmutatók. Kína most sokkal fejlettebb és integrálódott a globális gazdasághoz – a globális feldolgozóipari termelés 9% -áról 2003-ban a jelenlegi több mint 28% -ra nőtt -, és az ország az utóbbi években jelentősen javította szállítási hálózatait is.
Ezen túlmenően a mai értékláncok globálisak és összetettebbek, mint 2003-ban vagy 2011-ben voltak. A „ Coronavirus Business Impact of the Coronavirus ” című Dun & Bradstreet jelentés szerint, amely a hónap elején jelent meg, a Fortune 1000 vállalat 938-nak van 1. szintű vagy 2. szintű szállító, akit a vírus érint.
A gépjárműipar , pontosan az időben történő ellátási lánccal és a globális beszállítói hálózattal már az elsők között érezte a sokkot. Valójában a kínai autóipar kevesebb, mint a vírus előtti termelési arány 50% -a, és bár egyes kínai alkatrész-beszállítók részben újraindítják a működést, hosszú idő telik el, mielőtt a gyárak visszatérnek a teljes kapacitásukhoz. Például a Volkswagen AG és a China FAW Group Co. együttes vállalkozásaiban a múlt héten négy gyárban folytatódtak a munkafolyamatok, de előreláthatólag májusig még nem folytatódik teljes gőzzel a gyártás..
Forrás: WEF