Technológiai óriások segítik a koronavírusok leküzdését

402

A koronavírus leküzdésében számos kínai ipari és kereskedelmi óriás együttműködik kormányzati ügynökségekkel, klinikusokkal és tudósokkal. Erőforrásokat és szakértelmet osztanak meg egymás között. Arra is törekednek, hogy megóvják a megbízható nyilvános információkat. Néhányan pénzügyi hozzájárulást nyújtottak a betegség terjedésének megakadályozására és az oltás megtalálására irányuló folyamatos erőfeszítésekhez.

Az álinformációk kiszűrése

A Facebook megjelöli a vírussal kapcsolatos félrevezető információkat. Ezidáig  megtévesztő állításra több ezer alkalommal került sor . A közösségi hálózati társaság azt mondta, hogy ezekeben az esetekben megjelölik a hamis állításokat, néhány álláspontot pedig pontatlanként jelölnek meg vagy eltávolítanak.

Eközben a Google keresőmotor is óriási információhalmazt gyűjtött össze a keresési eredmények oldalain. Bárki, aki a „koronavírus” kifejezést keresi, könnyen megtalálja a többi eredménytől elkülönített megbízható forrásokat.

Technológia – a koronavírus terjedésének a nyomon követése

Amellett, hogy az emberek rendelkezésére állnak a helyes információk, az egyes technológiai cégek szakértelmüket felhasználva megjósolják a vírus terjedését.

Az Alibaba kínai cég a múlt héten bejelentette, hogy partnere a Pekingi Globális Egészségügyi Kábítószer-felfedező Intézetnek. A mesterséges intelligencia (AI) felhasználásával a két szervezet nyílt forráskódú platform kidolgozását tervezi a vírus terjedésének nyomon követésére. Az Alibaba az AI (mesterséges intelligencia) eszközeinek egy részét ingyenesen hozzáférhetővé teszi más orvosi és kutatóintézetek számára is.

Technológiai óriások támogatják a koronavírusok leküzdését

A kínai Baidu kínai keresőmotorja is felajánlotta szolgáltatásait. Az Alibabához hasonlóan, a Baidu is széles körű felhőalapú számítási képességekkel és tapasztalatokkal rendelkezik az AI-ben; LinearFold algoritmusát a koronavírus kutatók számára is ingyen elérhetővé tették.

Baidu szerint ez az algoritmus olyan prediktív modelleket építhet fel, amelyek bemutatják, hogy a vírus valószínűleg mutálódik jelentősen rövidebb időtartamon eblül.

A vírus genetikai összetételének megértése kulcsfontosságú egy olyan oltás kidolgozásában, amely sikeresen leküzdheti a koronavírust. Más néven 2019-nCoV.-ét 
Kutatók Pekingből és Wuhanból kilenc fertőzött egyedtől egy sor 2019-nCoV genomszekvenciát szereztek. Ez lehetővé tette annak bizonyosságát, hogy ez egy új vírus, bár hasonló a denevérekben található SARS vírusok két típusához. Ez azt is lehetővé tette a tudósok számára, hogy bizonyítékot leljenek arra, hogy a vírus az egyik emberről a másikra átterjedt.

Coronavirus családfa
A 2019-nCoV családfaKép: Amerikai Tudományos Egyesület

További segítség és támogatás

Forrásokat adományoztak a kínai és más országokbeli vállalkozások és magánszemélyek is.

A kínai tudományos folyóirat-adatbázis, a Chongqing VIP Information, a járványmegelőzési erőfeszítések során bocsájtotta rendelkezésre az akadémia tudást.

Bill & Melinda Gates Alapítvány 10 millió dollárt adományoz – ennek felét Kínába fogják juttatni. A másik felét „az Afrika Betegségek Ellenőrzési és Megelőzési Központjának támogatására használják fel a 2019-nCoV elleni közegészségügyi intézkedések terjesztésében az Afrikai Unió tagállamai között.

Jack Ma, az Alibaba alapítója, alapítványán keresztül 14,4 millió dollárt adományoz az oltás megtalálására. Ez az Alibaba által létrehozott 144 millió dolláros alapon felül Wuhan és a környező Hubei tartomány orvosi ellátásának kifizetésére szolgál.

A koronavírusos halálesetek nagy részét eddig Kínában tapasztalták. Az utazást korlátozó erőfeszítések valamilyen módon megállíthatják a vírus terjedését. Az oltás megtalálása továbbra is az elsődleges cél.