Mire nem jó a 3D-és nyomtatási technológia…
A hollandiai mérnökök robotokat használtak arra, hogy “nyomtassanak” egy acélhídat, amely Amszterdam híres csatornáin keresztül ível. És még mi mindenre használható e technológia?
3D-és nyomtatás alapján építettek hidat Amszterdamban.
Hatmagos robotokat használtak a 4 méter széles szerkezet felfogására rézlemezes réteggel. A holland tervező Joris Laarman együttműködik az amszterdami robottechnikai gyártástechnológiai MX3D-vel, hogy megépítse a hídot egy korábbi hajóépítő hangárban.
Az Arup mérnöki és az Imperial College London kutatói több teljes terheléses vizsgálatot végeznek a híd strukturális integritásának igazolására. Informális teszteket is elvégeztek már, és a csapat szerint a szerkezet jól teljesített.
Mire jó a 3D-és nyomtatási technológia
Az acélhíd építése a legújabb 3D-s nyomtatási technológia egyik legfontosabb újdonsága.
A San Francisco-i startup Apis Cor arról számolt be, hogy ez az első olyan vállalat, amely elindít egy olyan mobil egységet, amely képes egy egész házat nyomtatni. Tesztelték a nyomtatót egy kísérleti helyszínen, Oroszországban. Sőt a házak mindössze 24 órában felépültek.
Dubai még tovább ment azáltal, hogy bejelentette: 2025-re az Emirátus az új épületek 25% -át 3D-s nyomtatókkal készíti el.
A lépés egy ambiciózus 3D-s nyomtatási stratégia része, amelyet Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, az Egyesült Arab Emírségek alelnöke és miniszterelnöke és Dubai uralkodója 2016-ban már bejelentett.
A 3D-s nyomtatási stratégia célja a munkaerő 70% -kal történő csökkentése.
A 3D-s nyomtatási konstrukciónak köszönhetően a globális lakossági válságmegoldására is képes lehet, hiszen egyre több ember fog élni a városokban. Ahogy ENSZ is előrejelzi.
3D-és nyomtatás az egészségügyben
A 3D-s nyomtatási technológia a gyógyszer ellátás átalakítására is szolgál. A pácienspecifikus sebészeti modelleknek számos lehetséges felhasználási módja van a személyre szabott, igény szerinti gyógyszerek és a 3D nyomtatott emberi szövetek számára.
Tanulmányok már kimutatták, hogy azok a sebészek, akik az egyes páciensek testének megfelelő részein 3D-nyomtatott modellekkel próbálják meg az eljárásokat, gyorsabban és kevesebb traumával végzik el a valós mûtétet. Ez életeket is megment.
Nyomtatott ételek
A 3D élelmiszeripari nyomtatók használhatók arra, hogy extrudálják a puha folyékony étkezési anyagot olyan fúvókákon keresztül, amelyek rétegenként rétegenként felépítik a számítógépes program által irányított mintákat.
Kipréselhetik mindent a csokoládéktól, édességektől, kekszektől és palacsintától, tésztáktól, pizzáktól és más finom ételektől.
A nyomtatott ételeket fel lehet használni űrhajósoknál, légi utasoknál vagy vészhelyzetben lévők esetében.