A brexitet a brit parlament nélkül nem indíthatja el a miniszterelnök, döntött a legfelsőbb bíróság Londonban. A határozat értelmében Theresa May egyedül nem kezdheti meg az EU-ból való kilépés folyamatát, ami a lisszaboni szerződés ötvenedik cikkelyének alkalmazása révén történik.
A Legfelsőbb bíróság döntése alapján csikicsuki helyzet állt elő. A brit kormány fellebbez a bírósági döntés ellen.
“Ez a döntés mindannyiunkról szól, nem rólam vagy a csapatomról, hanem az egész Egyesült Királyságról, mindannyiunk jövőjéről. Nem arról, hogy ki hogyan szavazott. Mindenki egy jobb jövőért és jobb országért szavazott. Ez az ügy a folyamat mikéntjéről szólt, nem a politikáról.” – mondta a felperes, Gina Miller.
A népszavazás csak vélemény-nyilvánító volt, eredménye nem kötelezi az ország vezetését, hogy tényleg megkezdje a kilépési folyamatot – mondják a maradásért tüntetők.
Theresa May rövid, határozott állásfoglalása szállóigévé vált: “Brexit means brexit!”, a brexit brexitet jelent, üzente a maradásért tüntetőknek. A miniszterelnök szerint egy demokráciában nem lehet figyelmen kívül hagyni, ha egy referendumon véleményt nyilvánítanak a szavazók.
A kilépésről szóló népszavazáson főleg a vidéki Angliában élő idősek döntöttek a brexit mellett, a fiatalok nagy része el sem ment szavazni. Sokan csak a referendum után döbbentek rá, hogy milyen eredmény született.
Az EU-ban maradást főleg a londoniak és a skótok szorgalmazzák. A voksolás óta is hangoztatják sokan, hogy Nagy-Britannia gazdasági érdekeit az uniós tagság és ezzel a teljes európai piac megtartása szolgálja.
Forrás: Euronews
Ha még nem csatlakoztál a Közösségi oldalunkhoz,
akkor kattints ide!