Cseriti – a hétköznapi jótékonyságért

773

Általában az emberek szeretnek adni, de azt is szeretik tudni, hogy akinek adnak biztosan megkapja-e a neki szánt adományt. És az sem mindegy, hogy milyen körülmények között… Mondjuk úgy, hogy a magyar adományozói kultúra nem mindig áll a helyzet magaslatán. Nemzetközi viszonylatban már sok pozitív példát látunk arra, hogy hogyan lehet bizalomkeltően működtetni adományozói hálózatot. Magyarországon a Cseriti Adományháló az, amely egy újfajta, hiteles adományozói kultúrát szeretne meghonosítani. A hogyanról beszélgettünk Sáhy Gáborral, a Cseriti vezetőjével.

CSR Hungary:
Bécsi modell, angolszász minták… Lecsöpögtető technika a társadalomban azért, hogy a társadalom perifériájára minél kevesebben kerüljenek.
Valahogy Magyarországra az adományozói kultúra eredményesebb formái még nem jutottak el.
Ön mit tapasztalt, milyen minták működnek hitelesen a világban? A társadalmi vállalkozásoknak hol van ebben a szerepe? És itt nem az üzleti világ adományozásáról van szó, hanem a ?hétköznapi? adományozásról.

Sáhy-GáborSáhy Gábor:
Adományboltok (charity shop) tekintetében két alapvető modellt különbözetünk meg: német ill. angol modell. Míg az utóbbi elsősorban a működtető civil szervezetek cél szerinti tevékenységét hivatott elősegíteni, addig az előbbi a működésébe integrált jótékonysági, társadalmi hasznokat kívánja maximalizálni, és a reuse-ra, az újrahasznosításra koncentrál!

Érdemes tisztázni azt is, hogy mi a társadalmi vállalkozás. A szociális gazdaság része, szervezeti formáját tekintve a hagyományos Kft.-től a civil szervezeti formákon keresztül a szociális szövetkezetig bármi lehet, ha célja valamilyen társadalmi probléma megoldásának elősegítése fenntartható üzleti tevékenységen keresztül.
Az adománybolt egy társadalmi vállalkozás, ahol mások számára feleslegessé váló tárgyak ?logisztikájával? munkahelyeket teremtünk, funkcionálisan újrahasznosítunk, és vásárlási lehetőséget biztosítunk az arra rászorulók részére.

CSRH.:
Ebbe a gondolatkörbe illeszkedik a ?Cseriti?. Mintaszövetkezet? Jótékonysági brand? Szociális célú társadalmi tevékenység? Mi is a Cseriti-Adományháló, az első magyar adománybolt-hálózat?

S.G.:
A ?CSERITI? egy társadalmi ernyőmárka, melyek alá projekteket generálunk, ?üzletágakat? szervezünk a cseriti jegyében, társadalmi célok mentén!
Az Adománybolt ötlete idehaza sem új keletű, hisz alapja egy már széles körben bizonyított és elfogadott nyugat-európai modell, a charity shop. Az angolszász országok még évtizedekkel ezelőtt, a második világháborúban a Vöröskereszttel együttműködve dolgozták ki az intézményesített adományozás közösségi modelljét, a közkedvelt Charity Shop hálózatok formájában, ami azóta már világszerte elterjedt.
A központi gondolat és cél: a segítés. A rendszer és a bolthálózat működésének a lényege egyszerű: az adományozni vágyók behozzák, és eladásra ajánlják fel megunt, már nem használt, de mások számára még értéket képviselő személyes használati tárgyakat, amit az üzlet vevőköre kedvező áron, valós érték alatt vásárolhatnak meg. Pl. egy működő Tv-ét akár már 5 ezer Ft-ért is meg lehet megvásárolni, viszont a vásárló önérzete, tartása megmarad. Bent marad a ?társadalmi körben?. Nem kerül a perifériára.

CSR.H.:
Immár az 5. adományboltot nyitották meg a XVIII. kerületben. Kiket céloz meg a Charity Shop?

S.G.:
A fentiekből adódik az elsődleges célcsoport: a szociális célzatú vásárlás (kulturált bolti körülmények között) révén az alacsony jövedelmű, szociálisan hátrányos helyzetűek csoportja.
A szociálisan rászorultakon kívül még két fontos célcsoportot is vonz az adománybolt. Bizonyára nagyon sokan vannak az olvasók között, akik az Ecseri piac szerelmesei, s szorgalmasan látogatják a bolhapiacokat. Matatni, nézegetni, ?vadászni?… Imádják ennek a feelingjét. Sőt a külföldi trendek alapján a fiatal, trendi, tudatos vásárlói közösségnek is kedvelt helye az adománybolt.

CSR. H.:
Ez a forma végtelen lehetőséget rejt magában a partneri hálózat tekintetében is, Hisz egyes problémák esetében a megoldás eszköze is lehet az adománybolt.

S.G.:
Igy van. Csak néhány lehetséges partnert említenék. Önkormányzatok. Most főként a budapesti kerületekről van szó. A lassú pusztulásra ítélt üres üzletek hasznosítására az adománybolt kitűnő lehetőség. A szociális vásárlást pedig a kerületi kártyarendszerbe szervesen be lehetne illeszteni.
Középiskolák. Az 50 órás kötelező önkéntes foglalkoztatás kulturált helyszíne lehet.
Munkaügyi központok. A hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának is kitűnő eszköze.
Civil szervezetekkel együttműködve tárgyi adományaikat pénzé formáljuk. És ez még csak ízelítő a számtalan lehetőség közül.

CSR.H.:
A CSERITI ?intelligens lomtalanítás? projektje még milyen tevékenységekkel bővülhet, ami további társadalmi hasznossággal is járhat?

S.G.:
Én még két továbbfejlődési irányvonalat emelnék ki.
Az első a Cseriti-dizájn. Az adománybolt nagyobb mennyiségben jut hozzá régi, érdekes, de felújításra szoruló tárgyakhoz, főképpen bútorokhoz. A re-design jegyében célunk, hogy minél több régi bútort funkciójában újrahasznosítsunk, 50 évnél idősebb, nyugdíj előtt álló munkanélküli szakemberek, mesteremberek számára munkalehetőséget biztosítsunk. Ebben együttműködni készülünk a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel és a Királyutca Designutca Klaszterrel.
A Cseriti-Menza esélyegyenlőségi gyorsétkezde ugyancsak a szociális gazdaságba tartozó helyi kezdeményezés. 100% – ig célzott, elsődleges piaci versenykörnyezetben tervezi elhelyezni szolgáltatásait a melegkonyhás gyorsétkeztetés piacán. Minden ebéd egyben jó cselekedet is. A vásárló automatikusan juttat rászorulókat meleg ételhez, a munkaerőpiacról kirekesztetteket pedig tartós álláshoz.

Lia

Forrás:CSR Hungary