Amikor 2021-ben a chiphiány miatt először leállították az autóipari gyártósorokat, a félvezetőipar szokatlan reflektorfénybe került. Hirtelen mindenki az apró chipekről beszélt, amelyek annyi különféle funkciót tesznek lehetővé az autóban, a belső világítástól az ülésvezérlésen át a holttér-észlelésig. Amikor néhány high-tech és fogyasztói elektronikai vállalat chiphiányt tapasztalt, vagy aggodalmát fejezte ki az ellátási láncokkal kapcsolatban, a figyelem felerősödött. Most már mindenki számára világos: félvezetők világában élünk.
De mi vezetett a jelenlegi dilemmához? És mi vár még a félvezető szektorra és az általa generált jelentős gazdasági értékre?
Chip kereslet és kínálat
A problémák összekapcsolódása félvezetőhiányhoz vezetett.
Az iparágon belüli régóta fennálló problémák mellett, mint például a félvezetőgyárak elégtelen kapacitása, a COVID-19 világjárvány példátlan kihívásokat is felvetett.
Az autógyártók például 2020 elején csökkentették chiprendeléseiket, mivel a járműeladások zuhantak. Amikor 2020 második felében a vártnál gyorsabban helyreállt a kereslet, a félvezetőipar már gyártósorokat állított át, hogy megfeleljen az egyéb alkalmazások iránti keresletnek.
A félvezetőgyártó vállalatok megnövelték az áteresztőképességet, ami hozzá fog járulni a 2021-ben várható mintegy 9%-os bevételnövekedéshez – a 2019-ben, a járvány előtti utolsó évben regisztrált hozzávetőlegesen 5%-hoz képest.
Egyes kormányok a félvezető-technológiába való beruházásaikat is növelik, hogy csökkentsék az ellátási lánc globális zavarainak hatását.
A jelenlegi chiphiány azonban nem valószínű, hogy a közeljövőben megoldódik. A félvezetőgyártási folyamat bonyolultsága miatt. A szokásos átfutási idő meghaladhatja a négy hónapot az olyan termékek esetében, amelyek már jól beváltak a gyártósoron. A kapacitás növelése egy termék másik gyártóhelyre való áthelyezésével általában további hat hónapot jelent (még a meglévő üzemekben is). Egy másik gyártóra való váltás általában még egy évet vagy még többet is megtesz, mivel a chip kialakítása olyan változtatásokat igényel, amelyek megfelelnek az új partner konkrét gyártási folyamatainak. Egyes chipek gyártóspecifikus szellemi tulajdont is tartalmazhatnak, amely változtatásokat vagy engedélyezést igényelhet.
A tét világszerte nagy
Sok olyan cég, amelynek félvezetőkre van szüksége, már most újragondolja hosszú távú beszerzési stratégiáját. Egyesek például áttérhetnek a „just-in-time” rendelési modellről, amely segít minimalizálni a készletköltségeket, olyanra, amelyben jóval előre megrendelik a félvezetőket. A maga részéről sok félvezetőgyártó cég módosítja régóta fennálló stratégiáját, hogy erős maradjon .
A félvezetőgyártó cégek döntései óriási gazdasági jelentőséggel bírhatnak mind az ipar, mind a gazdaság egésze szempontjából. És a tét soha nem volt nagyobb.
A 2000-es évek elején a haszonkulcsok alacsonyak voltak a félvezetőgyártó vállalatoknál, és a legtöbb hozam a tőkeköltség alatt volt. A jövedelmezőség azonban javult az elmúlt évtizedben, amit a legtöbb iparágban a mikrochipek iránti megugró kereslet, a technológiai szektor gyors növekedése és a felhőhasználat növekedése, valamint számos alszegmensben a folyamatos konszolidáció ösztönzött. Ennek egyik következménye, hogy a félvezetőipar jövedelmezősége jelentősen javult a többi iparághoz képest, és ez a tendencia várhatóan folytatódik.