A NASA bejelentette, hogy elhalasztja két űrhajósának a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) kívüli űrsétáját a “törmelékek” veszélye miatt.
Az űrhajósoknak, Thomas Marshburnnek és Kayla Barronnak hat és fél órás űrsétára kellett volna elhagyniuk az űrlaboratóriumot, hogy kicseréljék a hibás rádiókommunikációs antennát. A Mission Control megtudta, hogy egy darab keringő törmelék veszélyesen közel kerülhet az ISS-hez. Nem volt elég idő a veszély felmérésére, ezért az állomásvezetők elhalasztották az űrsétát. Marshburnnek és Barronnak végül sikerült megjavítania az antennát csütörtökön, így a nézők egy pillantást vethetnek a Földre munka közben.
Ez az első alkalom, hogy egy űrsétát töröltek az űrszemét veszélye miatt.
Űrtörmelék, valós veszély
November közepén Oroszország egy rakétakísérlet során megsemmisítette egyik saját műholdját, és törmelékfelhőt hozott létre. Ez arra kényszerítette az ISS hét legénységét, hogy ideiglenesen menedéket keressenek visszatérő hajóikon.
Az oroszok visszautasították az amerikai vádakat, miszerint tesztjük veszélyeztette az űrállomást.
Carolin Frueh, a Purdue Egyetem repülés- és asztronautika docense számára az űrszemét valós veszélyt jelent.
„Ezek a tárgyak hihetetlenül gyorsak” – mondta az AP-nek. „A relatív veszteségük akár 16 093 km/óra is lehet. Ez azt jelenti, hogy az objektumok közötti ütközések károsak.”
Az űrtörmeléket úgy határozta meg, mint „minden haszontalan emberi darabot, amely pályán van”. “A probléma az, hogy a tér korlátozott, és minél több tárgyat viszünk be az űrbe, annál sűrűbb lesz a régió.”
A kritikus rendszereket, például az időjárási és GPS-műholdakat egyre inkább fenyegeti az űrszemét, érvelt.
„Az aktív műholdakat meg kell védeni, de az árnyékolás után energiát és értékes üzemanyagot kell fordítaniuk az ütközés elkerülésére irányuló manőverekre, és még ez sem ad 100 százalékos biztonságot.” – tette hozzá.
Ő javasolta a térelrendezést, hogy megvédje a hasznos terhet az aerodinamikai, hő- és akusztikai jelenségekkel szemben, amikor a kilövő az indítóállásból a légkörön keresztül körülbelül 100 km-es magasságba emelkedik.
Frueh az űrszemét gazdasági hatásait is feltárta. Kijelentette, hogy a mérséklő intézkedések fontosak annak megakadályozásában, hogy az objektumok eltömítsék a Föld pályáját. Úgy vélte, hogy tovább kell szigorítanunk a korlátozásokat, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük az űrszemétet.
A NASA illetékesei szerint Marshburn és Barron 7 százalékkal nagyobb kockázatot jelentett az űrséta során a múlt keddi orosz eredetű törmelék miatt. De azt mondták, hogy a korábbi tapasztalatok alapján még elfogadható határokon belül van.