Finanszírozásra van szüksége a precíziós orvoslásnak – a rák esetében is

263
A Richter nyereséges

A nem fertőző betegségek, például a rák globális egészségügyi finanszírozása korlátozott, a szegényebb országokra nehezedő növekvő teher mellett. A precíziós gyógyszertechnológiák segíthetnek ezen állapotok kezelésében, de ehhez megfelelő finanszírozásra van szükség. Néhány innovatív finanszírozási és partnerségi modell jelent meg a precíziós orvoslási programok támogatására a szegényebb országokban. De többre van szükség.

Új utak az egészségügyi finanszírozásban

A hagyományos finanszírozási megközelítések hátráltatták a COVID-19 mRNS-vakcinák gyártásának és terjesztésének feladatát, amely folyamat fejlett létesítményeket és új elosztási utakat igényelt.
Ahogy az orvosi áttörések üteme felgyorsul. Egyre fontosabbá válik a globális egészségügyi finanszírozás terén fennálló szakadék áthidalása. Csak így tudunk optimális ellátást biztosítani szerte a világon.

Az egészségügyi ellátórendszerek modernizálása és megerősítése a világjárvány utáni világban számos területen befektetéseket igényel: munkaerő, infrastruktúra, technológia és stratégiai tervezés. 

A megoldásoknak egy adott területen reagálniuk kell a helyi körülményekre. Figyelembe véve a betegek populációját, a gazdasági és politikai realitásokat. Számos egészségügyi rendszer alulfinanszírozott, vagy az alapellátás elsőbbségéről a nem fertőző betegségek, például a rák és a ritka betegségek kezelése felé mozdul el
Új finanszírozási modellekre lesz szükségük annak érdekében, hogy ösztönözzék az új precíziós gyógyszerek alkalmazását.

Stagnáló globális egészségügyi finanszírozás a nem fertőző betegségekre

Sok szegényebb országban nincs finanszírozás a precíziós orvosi technológiákra. Sőt, az egészségügyi csoportok (DAH) fejlesztési támogatása és a globális innovatív finanszírozási mechanizmusok történelmileg az olyan fertőző betegségekre összpontosítottak, mint a HIV/AIDS, a tuberkulózis és a malária. 

A nem fertőző betegségek (NCD-k), mint például a rák és a szív- és érrendszeri betegségek – olyan területek, ahol a precíziós orvoslás jelenleg leginkább alkalmazható – továbbra is alulfinanszírozott a hagyományos globális egészségügyi csatornákon keresztül.

Fejlesztési támogatás egészségügy fókuszterületenként, 1990-2018

Az ilyen finanszírozási áramlások a globális egészségügyi prioritásokat tükrözik. A precíziós orvoslási megközelítések figyelmen kívül hagyhatják, mivel az országoknak más nemzeti egészségügyi prioritásai vannak. A nem fertőző betegségek azonban egyre nagyobb problémát jelentenek az alacsony és közepes jövedelmű országokban élő emberek számára, amint azt az Egészségügyi Világszervezet is elismerte . Ahogy ez a teher növekszik, újra kell értékelnünk az egészségügy finanszírozásának egyensúlyát, hogy támogassuk a betegségekkel foglalkozó területek szélesebb körű elegyét.

Innovatív finanszírozási esettanulmányok

E finanszírozási kihívások ellenére a precíziós medicina különféle alkalmazásai globális egészségügyi kontextusban egyedülálló finanszírozási módszerek és partnerségek révén jelentek meg.

Malaria Genomic Epidemiology Network (MalariaGEN) a Wellcome Trust által koordinált tudományos konzorcium, amelyet a Gates Alapítvány által elindított Grand Challenges in Global Health kutatási kezdeményezés finanszíroz. Célja a malária leküzdése a genomikai kutatások során kifejlesztett, hatékonyabb eszközökkel. A MalariaGEN 10 nemzetközi projektből áll, amelyek azt vizsgálják, hogy az emberek genetikai változatossága, a Plasmodium paraziták és az Anopheles szúnyogok hogyan befolyásolják a malária biológiáját és epidemiológiáját.

A CMLPathtoCare , korábbi nevén Glivec Nemzetközi Betegsegítő Program (GIPAP), először 2002-ben indult. Ez egy beteghozzáférési program az alacsony és közepes jövedelmű országok onkológiája számára, amelyet a The Max Foundation vezet .

A Novartis finanszírozásával és gyógyszeradományozási támogatásávala program célzott terápiát, az imatinibet (Glivec) biztosít költségmentesen az alacsony és közepes jövedelmű országokban krónikus mielogén leukémiában vagy gasztrointesztinális stromadaganatban szenvedő betegek számára.

Chile kifejlesztette a Precíziós Orvostudományi Kiválósági Központot (CEPM) , amely az első a maga nemében Latin-Amerikában. Ez a Chilei Gazdaságfejlesztési Ügynökség és a Pfizer gyógyszeripari vállalat 16,5 milliárd peso (21 millió USD) közös társfinanszírozásának eredménye. A chilei régiókban előforduló különféle betegségek előfordulása alapján a CEPM kezdeti erőfeszítéseit a nem kissejtes tüdőrák következő generációs szekvenálására összpontosította. Technológiai partnere, a Thermo Fisher 3 millió USD-t fektetett be az együttműködési projektbe.